Ferhan Baran

(Film Eleştirileri, Sinema Yazıları)
İstanbul doğumlu. Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde eğitim gördü. Aynı fakültede tamamladığı Yüksek Lisans eğitimini, ‘Movie Going Patterns’ başlıklı Master tezi ile Devamı…»

*****

37. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Filmlerini Beklerken

37. İstanbul Film Festivali’nin ‘Uluslararası Altın Lale Yarışması’ filmleri heyecanla bekleniyor. Bu yıl yarışma jürisinin başkanlığını João Pedro Rodrigues yürütüyor. Portekizli deneyimli yönetmeni festivalde ilgiyle izlenmiş ‘Erkek Gibi Ölmek’ (2009) ve Locarno’dan en iyi yönetmen ödüllü geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde uluslararası dalda Altın Lale’yi kazanan ‘Ornitolog’ gibi filmlerinden tanıyoruz. Yunan Yeni Dalga Sineması’nın öncü ismi Yorgos Lanthimos’un filmlerinin değişmez oyuncularından aktris Angelika Papoulia, Berlinale 2018’in hayranlık uyandıran ve bu yıl bizim festivale de konuk olacak olan üç ödüllü ‘Mirasçılar’ın Paraguaylı yazar yönetmeni Marcelo Martinessi, Ferzan Özpetek’in ilk uzun metrajı ‘Hamam’ filmiyle edindiği uluslararası şöhretin ardından sinema ve televizyon için 100’ü aşkın film müziine imza atmış besteci Pivio ile Talinn Black Night Film Festivali kurucusu ve direktörü Estonyalı akademisyen Tiina Lokk jürinin diğer üyeleri olarak ekibi tamamlıyor.

Uluslararası Yarışma seçkisi 11 filmden oluşuyor. İlk gösterimini Locarno Film Festivali’nde yapan ‘Köpek / Chien’, tüm umudunu tüketince köpek olmaya karar veren bir adamın hikayesi. Fransız yönetmen Samuel Benchétrit’in kendi romanından sinemaya uyarladığı film, kişiliksiz, ruhsuz, insaniyetini kaybeden bir toplumun mizahi portresini, görünmez olmayı seçen bir adam aracılığıyla çizmeyi deniyor. Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapan ‘Western’de yönetmen Valeska Grisebach’ın Avrupa’nın bugününe dair önemli tespitleri var. Sinemacı filmin adından hareketle Western ikonografisini kullanarak Avrupa’nın güncel ‘yabancılık’ tartışmasını masaya yatırıyor. Endonezyalı kadın yönetmen Mouml Sury imzalı ‘Katil Marlina’, Japon samuray ve Amerikan westernlerinden esinlenmiş, etkileyici görselliği ve müzikleriyle öne çıkan feminist bir western. Marlina’nın dört perdelik serüveni, Berlin’de yarışan son filmiyle feminist övgülere boğulan jüri üyesi Martinessi’nin dikkatini çekeceğe benzer.

Yarışmanın ilgiyle beklenen filmlerinden bir diğeri olan İran yapımı ‘Ev’, bedenini tıbbi araştırmalar için bağışlayan babasının vasiyetini rahatsızlıkla karşılayarak yerine getirmek istemeyen genç kızın tereddütleri üzerine kurulu. İlk uzun metrajında yönetmen Asghar Yousefinejad tek mekânı olağanüstü değerlendirmiş. Bükreş’in kenar mahallelerinde geçen ‘Bir Mahalle Hikayesi’, birçok yönüyle tabuları yıkan alışılmadık bir aşk hikâyesi anlatıyor. Sırbistan doğumlu Bosnalı kadın yönetmen Ivana Mladenovic’in filmi, 40’lı yaşlardaki utangaç antropolog Adi ile eski suçlu Alberto’nun sınıf ilişkilerine çarpan yasak sevdaları üzerine. Bol ödüllü ABD yapımı ‘The Rider’, kendini oynayan bir kovboyun gerçek yaşamından aldığı kesitten yola çıkarak Amerikan tipi erkekliğin gerçekçi bir eleştirisine girişiyor. Chloé Zhao’nun görsel dünyasıyla Terence Mallick’den esinler taşıyan filminin 16 mm çekimleri Danimarka’nın küçük bir kireçtaşı madeni kasabasında yapılmış. İki erkek kardeşin hayat mücadelesi üzerine kurulu ‘Kış Kardeşleri’, İzlanda asıllı yönetmen Hylnur Palmason’in ilk uzun metrajlı çalışması.

Polonya’dan gelen Andrzej Jakimowski imzalı ‘Bir Zamanlar Kasım’da’, orta sınıfların kendilerini bir anda toplumun en alt tabakasında bulmalarının an meselesi olduğu gerçeğini gazetecilere özgü bir yaklaşımla dile getiren ilginç bir sosyal dram. Yine seçkide yer alan ‘Cocote’, Dominik Cumhuriyeti’ndeki gelenekler, sınıf çatışmaları, şiddet eğilimi ve ahlaki yozlaşmayı irdeleyen bir hikaye üzerinden ilerliyor. Latin Amerikan sinemasında yeni ve güçlü bir soluk olarak övgü toplayan yönetmen Nelson Carlo de Los Santos Arias birçok oyuncusu amatör olan filmini 35 mm çekmiş. Gerilim filmleriyle dikkat çeken yönetmen ikili Juliana Rojas ile Marco Dutra’nın birçok festivalden ödülle dönen yeni filmleri ‘Görgü Kuralları’, iki kadının ön planda olduğu, fantastik ile sosyal gerilimi bir arada kullanan çağdaş bir müzikal. Başrollerinde Angola asıllı Portekizli dansçı ve oyuncu Isabél Zuaa’nın dikkat çektiği film annelik, toplumsal sınıf, aile kavramlarını tartışmaya açarken, bedensel değişim ve cinsel arzu gibi kavramları ele alıyor.

Uluslararası yarışma seçkisi bizden bir filmle sonlanıyor. Dünya prömiyerini Berlinale 2018’in Forum bölümünde yapan Burak Çevik imzalı ‘Tuzdan Kaide’, aynı rüyanın tekrar tekrar anlatıldığı, zamandan kopmuş, mekânı belirsiz bir yolculuğun filmi. Esme Madra, Nihal Koldaş, Nazan Kesal gibi sinemamızın kalburüstü kadın oyuncularının yer aldığı yapım, Reha Erdem’in fantastik denemesi ‘A Ay’ ile Kutluğ Ataman imzalı ‘Karanlık Sular’ın izini süren bir atmosfer denemesi olarak dikkat çekiyor.

(05 Nisan 2018)

Ferhan Baran

ferhan@ferhanbaran.com

*****

37. İstanbul Film Festivali Ulusal Altın Lale Adaylarına Bir Bakış

‘Ulusal Altın Lale Yarışması’ sinemamızın son hasadından öne çıkan örneklerin izleyici karşısına çıkacağı, 37. İstanbul Film Festivali’nin ilgiyle takip edilen bölümlerinden biri. Bu yıl yönetmen Pelin Esmer’in başkanlığını yapacağı yarışma jürisinin diğer üyeleri, Nuri Bilge Ceylan filmlerinin değişmez görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve Paris merkezli serbest gazeteci ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière’den oluşuyor. Jüri, Altın Lale en iyi film, yönetmen, Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, erkek oyuncu, kadın oyuncu, senaryo, görüntü yönetmeni, kurgu ve özgün müzik dallarında ödül veriyor.

Yarışma seçkisi 13 filmden oluşuyor. Bunlardan Semih Kaplanoğlu imzasını taşıyan ‘Buğday’ şimdiden sinema tarihimize geçmiş önemli bir film. Geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden Adana Film Festivali’nden Jüri Özel ödüllü ‘Körfez’, Emre Yeksan’ın çok başarılı ilk uzun metrajı, yine prömiyerini Adana’da yapmış ‘Sofra Sırları’ ise deneyimli sinemacımız Ümit Ünal imzalı mükemmel bir kara komedi. Yarışma seçkisine dahil olup festivalin hemen öncesinde vizyona giren ‘Kelebekler’, geçtiğimiz Ocak ayı içinde Sundance Bağımsız Filmler Festivali’nin Dünya Sineması bölümünün dramatik dalda büyük ödülünü kazandı. ‘Gişe Memuru’ ve hayli ses getirmiş ‘Sarmaşık’ ile tanınan Tolga Karaçelik imzalı film, 30 yılın ardından babalarının çağrısı üzerine köylerine dönen üç kardeşin tuhaf serüvenini anlatıyor. Geçmişle hesaplaşmanın hüznünü absürd komedi ile sarmalayan, çok iyi yazılmış ve oynanmış film yarışmanın favorilerinden.

Merakla beklenen bir diğer film olan ‘Yol Kenarı’, Tayfun Pirselimoğlu imzasını taşıyor. Çözümlenemeyen ölümler ve gizemli doğa olayları ile sarsılmış cinnetin eşiğindeki bir kasabaya gelen ve Mehdi olduğuna inanılan genç adamın gizemli hikâyesini siyah beyaz çekmiş usta sinemacımız. Tansu Biçer, Taner Birsel ve Ercan Kesal gibi isimler bu filmin ağır topları olarak dikkat çekiyor. 2013’te ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ile Altın Lale’yi kazanan Onur Ünlü, bu yıl ‘Put Şeylere’ isimli çalışmasıyla yarışmaya renk katacağa benzer. Absürd tarzıyla tanınan yönetmenin filmi, 54. Antalya Film Festivali’nin İstanbul’da düzenlenen alternatif ulusal seçkisine de dahil olmuş ve sinemacıya en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştı. İstanbul’un Cihangir semtinde yaşayan bir grup sanatçının karmaşık öyküsünde yine zaman ve mekanla oynayarak deneysel bir anlatım tutturmuş Ünlü.

2014 yılının ilgiye değer yapımlarından ‘Neden Tarkovski Olamıyorum’un yaratıcılarından iki adet film var yarışmada. Yarışma seçkisinde izleyeceğimiz ‘Halef’ yönetmen Murat Düzgünoğlu’nun ‘Neden Tarkovski…’nin ardından çektiği yeni uzun metrajı. Film, hayvanların dünyaya yeniden gelmiş insanlar olduğuna inanılan, tavaf edilen dergâhlar, şifalı taşlar ve muskalarla örülü mistik dünyada, hayata rasyonel bakan mistisizme, mistik bakan Halef’inse şüheciliğe kaymasıyla taşların yerinden oynadığı gizemli bir serüven vaadediyor. Aynı filmde oyuncu olarak yer almış Vuslat Saraçoğlu ise ilk yönetmenlik denemesi ‘Borç’ ile toplumsal sorumluluk ve iyilik hallerimizi sınavdan geçiren ilginç bir hikâyeden yola çıkıyor.

‘Kırık Midyeler’in yönetmeni Kenan Kavut, Jale Arıkan başrolünde yer aldığı yeni filmi ‘Kaçış’ta savaşta ailesini kaybeden ve ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli göçmenin yaşadıklarından yola çıkarak, çağımızın yakıcı mülteci sorununa parmak basıyor. Ulusal yarışma seçkisi bir dizi ilk filmle tamamlanıyor. Bunlardan Banu Sıvacı imzalı, Sofya Film Festivali’nden taze ‘en iyi yönetmen’ ödüllü ‘Güvercin’, Adana’nın kenar mahallelerinden birinde ağabeyi ve ablası ile birlikte yaşayan ve kuşlarından başka bir dünyayı tanımayan Yusuf’un çevresinde şekillenmekte. Dünya prömiyerini Berlinale 2018’in Forum bölümünde yapan Burak Çevik imzalı ‘Tuzdan Kaide’, aynı rüyanın tekrar tekrar anlatıldığı, zamandan kopmuş, mekânı belirsiz bir yolculuğun filmi. Esme Madra, Nihal Koldaş, Nazan Kesal gibi sinemamızın tanınmış oyuncuları filmin kadınlardan oluşan oyuncularından bazıları.

Mehmet Ali Konar’ın Kürtçe ve Türkçe dillerinde ilk yönetmenlik denemesi ‘Renksiz Rüya / Hewno Bereng’, 90’lı yılların karanlık politik atmosferini küçük Mirza’nın yaşam ritmi ve farkındalığı üzerinden anlatırken, Abdurrahman Öner’in ilk uzun metrajı ‘Aydede’, küçük bir kasabada yaşanan platonik aşk ve miras kavgasına, yine bir çocuğun, annesi ve yaşlı dedesi ile birlikte yaşayan küçük Bekir’in gözünden tanıklık ediyor.

(30 Mart 2018)

Ferhan Baran

ferhan@ferhanbaran.com

DİĞER YAZILARI

 • 05.04.2018 – 37. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Filmlerini Beklerken
 • 30.03.208 – 37. İstanbul Film Festivali Ulusal Altın Lale Adaylarına Bir Bakış
 • 21.03.2018 – 37. İstanbul Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gerekenler
 • 15.03.2018 – İstanbul Film Festivali 37 Yaşında
 • 08.03.2018 – Hayat, Aşk ve Kadınlar
 • 01.03.2018 – Sevmek Özen Göstermektir
 • 22.02.2018 – Rüya Projenin Arka Bahçesindekiler
 • 15.02.2018 – Zor Zamanlara Dair Bir Peri Masalı
 • 01.02.2018 – İnsanlıktan Umut Kesilmez
 • 25.01.2018 – Çürümüş Bir Toplumda Mutlu Olmak Mümkün mü
 • 22.01.2018 – Savaş Bitse de Nefret Dinmiyor
 • 12.01.2018 – Basının Özgürlüğü mü, Hükümetin Güvenliği mi
 • 04.01.2018 – Van Gogh’dan Sevgilerle
 • 02.01.2018 – Acı da Haz da Yaşama Dair
 • 25.12.2017 – 2017’den Benim Seçtiklerim
 • 23.12.2017 – Yitik Umutların Peşinde
 • 11.12.2017 – Huzur Maskesinin Ardındaki Dehşet
 • 30.11.2017 – Daha İyi Bir Dünya İçin
 • 28.11.2017 – 20. Randevu İstanbul Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gerekenler
 • 24.11.2017 – Hepimiz Bir Rüyadayız, Ölünce Uyanacağız
 • 16.11.2017 – Suç ve Ceza
 • 09.11.2017 – Kimse Bizi Görmek İstemiyor
 • 06.11.2017 – Boğaziçi Film Festivali Parlak Bir Program Sunuyor
 • 02.11.2017 – Hepimiz Birer Sürü Hayvanıyız
 • 26.10.2017 – Biz Bir Şiir Okuduk
 • 21.10.2017 – Büyük Kentin Küçük İnsanları
 • 13.10.2017 – Haneke’nin Mutsuz Avrupa Tablosu
 • 06.10.2017 – Toprak Ana’nın Çığlığı
 • 01.10.2017 – 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin Ardından
 • 24.09.2017 – Doğanın ve Kadınların İntikamı
 • 22.09.2017 – Uluslararası Adana Film Festivali 24 Yaşında
 • 17.09.2017 – Korku Öldürür
 • 11.09.2017 – François Ozon’un Cinsellik Çeşitlemeleri
 • 29.08.2017 – Halk İşi Soygun
 • 17.08.2017 – Sanatın Amacı Üzerine Zihin Açıcı Bir Meditasyon
 • 09.08.2017 – Yönetmenin Kafa Karışıklığı
 • 22.07.2017 – Dunkirk’de Yaşam Mücadelesi Üzerine Benzersiz Bir Deneyim
 • 19.07.2017 – Busan Treni’nde Dehşet
 • 14.07.2017 – Celladın Çırağı
 • 02.07.2017 – Güçlendikçe Zalimleşmek
 • 15.06.2017 – Kimlik Arayışı, Mistisizm ve Teknoloji
 • 30.05.2017 – Hizmetçi, İstanbul Modern’de Gösteriliyor
 • 29.05.2017 – Cannes’da Altın Palmiyeler Sahiplerini Buldu
 • 17.05.2017 – Cannes Film Festivali 70 Yaşında
 • 07.05.2017 – Kamplara Bölünmüş Bir Toplumun Trajedisi
 • 29.04.2017 – Hayat Uzun Sakin Bir Irmaktır
 • 25.04.2017 – Aynı Rüyada Buluşmak
 • 15.04.2017 – 36. İstanbul Film Festivali’nden Son İzlenimler
 • 10.04.2017 – 36. İstanbul Film Festivali’nde Berlinale Rüzgarları
 • 02.04.2017 – 36. İstanbul Film Festivali Ulusal Altın Lale Adaylarına Bir Bakış
 • 23.03.2017 – 36. İstanbul Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gerekenler
 • 20.03.2017 – Bir Direniş Öyküsü
 • 18.03.2017 – İstanbul Film Festivali 36 Yaşında
 • 13.03.2017 – Pablo Larrain’den Yaman Bir Anti-Biyografi Denemesi
 • 06.03.2017 – Aile ile Helâlleşmek
 • 26.02.2017 – Jim Jarmusch ve Şiir
 • 20.02.2017 – Ayışığı’nda Mavi Görünür Siyah Çocuklar
 • 12.02.2017 – Toni Erdmann’dan Yaşam Dersleri
 • 06.02.2017 – Kederin Portresi
 • 29.01.2017 – Aşağılanma ve İntikam
 • 25.01.2017 – Yakın Plan Yas
 • 16.01.2017 – Amerikan Gençliğine Coşku Dolu Bir Bakış
 • 02.01.2017 – Düş ve Gerçek
 • 27.12.2016 – 2016’dan Benim Seçtiklerim
 • 22.12.2016 – Meçhul Kızlar, Toplumsal Sorumluluklar
 • 16.12.2016 – 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Lav Diaz Sürprizi
 • 10.12.2016 – Can Sıkıntısı
 • 25.11.2016 – Savaşın Kazananı Yoktur
 • 18.11.2016 – Güzel ve Dertli Ülkeye Kederli Bir Bakış
 • 11.11.2016 – Kurban olmayı Reddeden Kadın
 • 03.11.2016 – Kurgulanmış Tarihin Çıkmazları Üzerine
 • 28.10.2016 – Almodovar’ın 66 Yaş Dinginliği
 • 20.10.2016 – Bunu Hak Edecek Ne Yaptım
 • 28.09.2016 – 23. Uluslararası Adana Film Festivali: Başarılı Bir Organizasyonun Ardından
 • 20.09.2016 – Koyu Gri Bir Dünyada Pembe Umutlar
 • 19.09.2016 – Adana Film Festivali 23 Yaşında
 • 09.09.2016 – New York’un Küçük Adamları
 • 05.09.2016 – Her Aile Sırlarla Yüklü Bir Adadır
 • 26.08.2016 – Bosna’da Dinmeyen Gerilim
 • 10.08.2016 – Dostum Kieslowski
 • 01.08.2016 – Yıkıcı Bir Aşkın Günlüğünden
 • 24.07.2016 – Atom Egoyan’dan Bellek ve İntikam Üzerine
 • 17.07.2016 – Michael Moore Usulü Tek Kişilik İşgal
 • 10.07.2016 – Avrupa’nın Sessizliği
 • 02.07.2016 – Güneyli Sinemacının Stüdyo ile İmtihanı
 • 25.06.2016 – Koyunlar ve İnsanlar
 • 22.06.2016 – Bir Dahaki Sefere Banka Soyacağız
 • 12.06.2016 – Suya Düşen Bedenler
 • 05.06.2016 – Çocukluk Korkuları Üzerine Ürkütücü Bir Deneyim
 • 30.05.2016 – Yaşam ile Ölümün Tam Sınırında
 • 21.05.2016 – Anne, Kız ve Sınıf İlişkileri
 • 08.05.2016 – 69. Cannes Film Festivali Altın Palmiye Adaylarına Bir Bakış
 • 02.05.2016 – 35. İstanbul Film Festivali’nden Bir Avuç Belgesel
 • 22.04.2016 – Ölüm ile Yaşam Arasında
 • 11.04.2016 – Otto Preminger: Tabulara Karşı Çıkan Sinemacı
 • 09.04.2016 – Kum Saati Sanatoryumu ile Alternatif Zaman Üzerine Bir Meditasyon
 • 01.04.2016 – Hou Hsiao – Hsien Usulü Hipnotik Güzellik
 • 26.03.2016 – 35. İstanbul Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gerekenler
 • 21.03.2016 – İstanbul Film Festivali 35 Yaşında
 • 08.03.2016 – Chantal Akerman ile Bir Ömür
 • 01.03.2016 – Bu Bir Peri Masalı Değil
 • 18.02.2016 – Saul’un Seçimi
 • 12.02.2016 – Fotoğrafın Öteki Yüzü
 • 04.02.2016 – Aşk ve Özgürlük
 • 30.01.2016 – Sistemi Sorgulayanlar
 • 20.01.2016 – Hayat Kuşun Kanadında
 • 14.01.2016 – Günahkârlar Kulübü
 • 08.01.2016 – Bu Öyküde Prenslere Yer Yok
 • 01.01.2015 – 2015 Yılının En İyi 10 Filmi
 • 27.12.2015 – Yorgos Lanthimos’un Oyunbaz Evrenleri
 • 17.12.2015 – Star Wars Efsanesine Yakışan Devam Filmi
 • 10.12.2015 – Üç Perdelik Steve Jobs
 • 03.12.2015 – Sisli Puslu Havalarda
 • 27.11.2015 – Vahşi Batı’da Bir Romeo
 • 19.11.2015 – Annenin Ölümü
 • 14.11.2015 – Hayal Kavuşmalar
 • 04.11.2015 – Karanlıkta Kaybolanlar
 • 29.10.2015 – Rosetta, Serap ve Diğerleri
 • 23.10.2015 – Mustang ya da Bir Başkaldırı Öyküsü
 • 16.10.2015 – Hepimiz Kısmetin Elindeyiz
 • 04.10.2015 – Acımasız Olan Zaman
 • 22.09.2015 – At İzi İt İzine Karıştığında
 • 11.09.2015 – Cellatla Yüzleşme
 • 05.09.2015 – Hiçbir Sistem Güvenli Değildir
 • 23.08.2015 – David Gordon Green’in Yalnız Adamlar Albümünden
 • 11.08.2015 – Klostrofobik Evlilik Gerilimi
 • 04.08.2015 – Soluk Soluğa Bir Berlin Gecesi
 • 27.07.2015 – Bedenlere Hapsolmuş Tedirgin Ruhlara Dair
 • 19.07.2015 – Melodramın Koyu Karanlığında
 • 11.07.2015 – Kapitalizme Ayak Uydurma Hikâyesi
 • 03.07.2015 – Danimarkalı Yönetmenden Western’e Saygı
 • 25.06.2015 – Cafer Panahi’nin Sinemaya Aşk Mektubu
 • 20.06.2015 – Şiddet ve Cinsellik Altyazısız
 • 04.06.2015 – Tutkuları ve Korkularıyla Yves Saint Laurent
 • 23.05.2015 – Çölde Bir Aksiyon Operası
 • 18.05.2015 – Aşk Zahmetli İştir
 • 14.05.2015 – İçinden Kelebekler Geçen Aşk Hikayesi
 • 10.05.2015 – Tehlikeli Zamanlar
 • 03.05.2015 – İnsanlığın Kurtuluşu Mümkün müdür?
 • 25.04.2015 – Festivalin İran Sineması Seçkisinden Vizyondaki Oryantalist Vampir Hikâyesine
 • 15.04.2015 – Vahşet Anılarının Şahidi Bir Sedef Düğme
 • 11.04.2015 – Festivalin İlk Haftasında Öne Çıkanlar
 • 08.04.2015 – Festivalde Bruno Dumont İmzalı Bir İnsanlık Komedyası
 • 02.04.2015 – Evvelden ya da Bir Ulusun Çöküşünün Kronolojisi
 • 27.03.2015 – 34. İstanbul Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gerekenler
 • 15.03.2015 – Gökten İnen Prenses
 • 08.03.2015 – Devrimin Öksüz Çocukları
 • 05.03.2015 – Ölüm Bizi Ayırıncaya Dek
 • 01.03.2015 – Nefes Aldıkça Umut Vardır
 • 25.02.2015 – Birdman ya da Aktörün Varolma Savaşı
 • 22.02.2015 – Anne ve Özgürlük
 • 19.02.2015 – Kadın Sanatçının Kimlik Mücadelesi
 • 15.02.2015 – Alice Kaybetme Sanatını Öğreniyor
 • 12.02.2015 – Martin Luther King’in Özgürlük Hayali
 • 09.02.2015 – Çekirdek Aile Panikte
 • 05.02.2015 – Işığı Kutsayan Sanatçının Aykırı Portresi
 • 02.02.2015 – Amerikan Rüyasının Koyu Karanlığında
 • 24.01.2015 – Kara Kıtadan Acı Bir Çığlık
 • 25.01.2015 – Davulcunun İktidar Mücadelesi
 • 21.01.2015 – 2014 Yılının En İyi Filmleri
 • 16.01.2015 – Merhametli Yüce Tanrı’nın Sessizliği
 • 11.01.2015 – Hollywood Ateşinde Yanmak
 • 06.01.2015 – Doğa Verir, Doğa Alır
 • 28.12.2014 – Varoluşa Kafa Yoran Güvercinin Gözünden
 • 26.12.2014 – Mücadele ve Mutluluk
 • 24.12.2014 – Oyuncunun Korkularına Dair
 • 20.12.2014 – Buda’nın Ölümü
 • 14.12.2014 – Özgürlük Ateşi Sönmeyecek
 • 08.12.2014 – Sürüngenin Gece Yolculuğu
 • 03.12.2014 – Bir Yazı Dönümü Gecesi İtirafları
 • 01.12.2014 – Popüler Sinemada Devrimin Ayak Sesleri
 • 12.11.2014 – Uzaya Çık, Çocukları Kurtar!
 • 09.11.2014 – Selanik’te Ödüller Sahiplerini Buldu
 • 06.11.2014 – Selanik Film Festivali’nden İzlenimler
 • 28.10.2014 – 55. Uluslararası Selanik Film Festivali Başlıyor
 • 20.10.2014 – Babalar ve Oğullar
 • 17.10.2014 – Herkesin Sihire İhtiyacı Var
 • 09.10.2014 – Bir Savaş Sanatı Olarak Evlilik
 • 05.10.2014 – Drakula Efsanesine Alternatif Başlangıç
 • 27.09.2014 – Bir Başka Kimliğin İzinde
 • 22.09.2014 – 13. Filmekimi’nde Deneyimli Ustalar, Taze Keşifler
 • 14.09.2014 – Filmekimi 2014’de Kaçırılmaması Gerekenler
 • 09.09.2014 – Aktörün Hüzünlü Vedası
 • 31.08.2014 – Sinema Bir Şenliktir
 • 26.08.2014 – Sivas’ın Venedik Macerası Başlıyor
 • 19.08.2014 – Anneler ve Oğullar
 • 11.08.2014 – Cuma Gecesinden Pazar Akşamına
 • 04.08.2014 – Kayıp Zamanın İzinde
 • 31.07.2014 – Kadının Adının Olmadığı Topraklarda
 • 26.07.2014 – Alacakaranlık Kuşağından Sinyal Var
 • 22.07.2014 – Çölde Tek Başına
 • 17.07.2014 – Bu Havai Fişekler Kaybedenler İçin
 • 13.07.2014 – Kuzeyli Ustadan Tehlikeli Masallar
 • 08.07.2014 – Kelly Reichardt’ın Minimalist Dünyasında Suç ve Ceza
 • 05.07.2014 – Avustralya Fonunda Distopik Western
 • 29.06.2014 – Edinburgh’da Kim Daha Pislik
 • 22.06.2014 – Öteki Ben’in Dayanılmaz Çekiciliği
 • 12.06.2014 – Ayazda Kalmış Yüreklere Bir Neşter Daha
 • 05.06.2014 – Amerikan Sivil Haklar Mücadelesi Tarihine Tanıklık
 • 25.05.2014 – Cannes’da Zafer Kış Uykusu’nun
 • 19.05.2014 – Godzilla’nın Düşündürdükleri
 • 15.05.2014 – Kopyalanmış Adam
 • 13.05.2014 – 67. Cannes Film Festivali Başlıyor
 • 09.05.2014 – Kayıp Evladın İzinde
 • 04.05.2014 – Gerçek Bir Psikoterapi Öyküsü
 • 22.04.2014 – Onur Ünlü’ye ve İnsanlık Onuruna Teşekkürler
 • 18.04.2014 – Festivalin En Güzel Sürprizi
 • 16.04.2014 – Festivalden Ulusal Yarışma İzlenimleri
 • 13.04.2014 – Festivalin Uluslararası Yarışma Filmleri Görücüye Çıkıyor
 • 07.04.2014 – Afrikalının Özgürlüğüne Giden Yol
 • 05.04.2014 – Festivale Yürek Titreten Bir Başlangıç
 • 29.03.2014 – Hak Hukuk Mücadelesi
 • 27.03.2014 – Mayınlı Bölgeden Notlar
 • 19.03.2014 – Festivalde Kaçırılmaması Gerekenler
 • 16.03.2014 – Miyazaki’den Berkin’e…
 • 10.03.2014 – Duvarların Parçaladığı Hayatlar
 • 10.03.2014 – Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı
 • 01.03.2014 – Çatısı Uçmuş Evler, Miras Mutsuzluklar
 • 28.02.2014 – Costa-Gavras Çağdaş Diktatörlere Karşı
 • 20.02.2014 – Muhteşem Anneler
 • 16.02.2014 – Jarmusch’un Entellektüel Vampirleri
 • 13.02.2014 – Beklenmedik Biçimde Belirir Aşk
 • 13.02.2014 – Mary Poppins Yazarının Disney Usulü Öyküsü
 • 11.02.2014 – Kurt Satıcının Önlenemez Yükselişi
 • 09.02.2014 – Tek Gerçek Roma’nın Görkemli Güzelliği
 • 04.02.2014 – Geçmiş ile Gelecek Arasında
 • 30.01.2014 – Disney’den Feminist Bir Bakış
 • 26.01.2014 – Hastalıklı Bir Toplumun Anatomisi
 • 23.01.2014 – Hayat Kaybedişler Üzerinedir
 • 22.01.2014 – Her Şey Hayatta Kalabilmek İçin
 • 19.01.2014 – Tutunamayanların Şerefine
 • 13.01.2014 – Gloria Tek Başına Dans Ediyor
 • 10.01.2014 – Anneler ve Büyümesine İzin Verilmeyen Oğullar
 • 03.01.2014 – Walter Mitty’nin Çağ Atlamış Gündüz Düşleri
 • 29.12.2013 – Hollywood Usulü 47 Ronin
 • 28.12.2013 – Gencecik Bir Gündüz Güzeli
 • 26.12.2013 – Havada Devrim Kokusu Var
 • 24.12.2013 – 2013’ün En İyileri
 • 20.12.2013 – Küçük Bir Sinema Mucizesi
 • 04.12.2013 – Hüzünlü Bir Sonbahar Sonatı
 • 29.11.2013 – Bir Vampir Hikayesi
 • 24.11.2013 – Küflenmiş Toplum Düzeni, Yıpranmış Birliktelikler
 • 08.11.2013 – İstanbul Modern’de Hithcock Şöleni
 • 07.11.2013 – Gençliğe ve Cinsel Özgürlüğe Adanmış Bir Başyapıt
 • 04.11.2013 – İnsan Endişeden Yaratılmıştır
 • 30.10.2013 – Frances’ın Tek Kişilik Dansı
 • 25.10.2013 – Büyüklerin Dünyasında Arada Kalmış Çocuklar
 • 18.10.2013 – İbretlik Bir Onur Mücadelesi
 • 16.10.2013 – Yabancıların Arzuları Üzerinden Şekillenen Hayatlar
 • 09.10.2013 – Moebius ya da Kim Ki-Duk Usulü Cinsellik ve Şiddet
 • 26.09.2013 – Hayat Bizi Kıskanır
 • 15.09.2013 – Hadi Alışverişe Çıkalım
 • 08.09.2013 – Kahve Telvesinde Saklı Umutlar
 • 07.09.2013 – Körü Körüne Boyun Eğmektir Öldürücü Olan
 • 28.08.2013 – Amerikan Solu Geçmişle Hesaplaşıyor
 • 20.08.2013 – Aile Bir Takımdır
 • 19.08.2013 – Lore ya da Masumiyetin Yitirilişi
 • 15.08.2013 – Stay Hungry, Stay Foolish
 • 08.08.2013 – Hollywood Dehlizlerinde Kaybolmak
 • 04.08.2013 – Rastgele Baltasar
 • 03.08.2013 – Aktörler ve Randevular
 • 26.07.2013 – Yaşlılık ve Yaklaşan Ölüme Ağıt
 • 25.07.2013 – Bruno Dumont’un Gözüyle Camille Claudel
 • 24.07.2013 – Bu Dünyadan Geçip Gitmeden Önce
 • 16.07.2013 – Nicolas Winding Refn, Baba ile Hesaplaşmayı Sürdürüyor
 • 15.07.2013 – Diren Thérèse Desqueyroux
 • 01.07.2013 – Atadan Kalma Topraklar Tehdit Altında
 • 30.06.2013 – Mesele Yalnızca Baldan İbaret Değil
 • 22.06.2013 – Vicdani Sorumluluktan Kaçmak Mümkün mü?
 • 09.06.2013 – Çam Ağaçlarının Ötesinde Üç Perdelik Trajedi
 • 03.06.2013 – Hannah Arendt ile Totalitarizmin Kökenleri Üzerine
 • 28.05.2013 – Soluk Soluğa İzlenen Oscarlı Bir Belgesel
 • 27.05.2013 – François Ozon Aile Kurumunu Sorgulamayı Sürdürüyor
 • 26.05.2013 – Cannes’da Ödüller Sahiplerini Buldu
 • 25.05.2013 – Cannes Film Festivali’nde Sona Yaklaşırken
 • 23.05.2013 – Cannes’da Amerikalı Bağımsızlar, Marjinal Hayatlar
 • 21.05.2013 – Cannes’da Oluk Oluk Kan, Liberace’nin Işıltısı ve Roma’nın Görkemli Güzelliği
 • 19.05.2013 – Cannes’da Bir Radikal ve Coen Kardeşler
 • 17.05.2013 – Baz Luhrmann Usulü Gatsby
 • 17.05.2013 – Cannes’da Psikoterapi ve Babalık Davası
 • 15.05.2013 – Cannes’da İranlı ve Çinli Ustaların Günü
 • 14.05.2013 – Cannes Film Şenliği Başlıyor
 • 12.05.2013 – Cennetlik Bernie’nin İnanılması Zor Gerçek Hikayesi
 • 02.05.2013 – Sınırda Yaşayan İnsanların Tutunma Çabaları
 • 29.04.2013 – Yaşamın Yükünü Sırtlayan Kadınlar
 • 26.04.2013 – Hollywood’a Hoşgeldin Park Chan-Wook
 • 22.04.2013 – İnsan Ruhunun Dipsiz Karanlığında
 • 13.04.2013 – Bir Festival Daha Sona Ererken
 • 13.04.2013 – Carlos Reygadas Saf Gerçeğin Peşinde
 • 09.04.2013 – Danis Tanovic’in Filmi Festivale Bomba Gibi Düştü
 • 09.04.2013 – Festivalin Onur Konuğu Costa Gavras Çağdaş Diktatörlere Karşı
 • 09.04.2013 – Altın Ayı Ödüllü Romanya Filmi Festivalde
 • 06.04.2013 – Uluslararası Yarışmanın Altın Lale Adayları Görücüye Çıkıyor
 • 02.04.2013 – Festivalin Formda Ustaları ve Parlak Bir Keşif
 • 31.03.2013 – Festivalde İlk Günün Filmleri ve Bir Başyapıt
 • 30.03.2013 – Festivale ‘Hafif, Çok Hafif’ Bir Başlangıç
 • 29.03.2013 – Gerilim Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
 • 23.03.2013 – Tek İstediğim Beni Sevmeniz
 • 16.03.2013 – Kırmızı Başlıklı Kız ve Kurtlar
 • 16.03.2013 – İlişkilerin Dinamiği Üzerine Çağdaş Bir Sinema Dersi
 • 15.03.2013 – Festival Jüri Üyesinden Kadınlar Üzerine
 • 10.03.2013 – Festivalde Kaçırılmaması Gereken Filmler
 • 02.03.2013 – Sefiller ya da Müzikali Beyazperdede İzleme Deneyimi
 • 24.02.2013 – Cinsellik Herkesin Hakkı
 • 16.02.2013 – Uzak Doğulu Masal Anlatıcısıyla Kaldığımız Yerden
 • 10.02.2013 – Aşk, İnanç, Dogmalar ve Seçimlerimiz Üzerine
 • 10.02.2013 – Amerikan Halkına Moral Olsun
 • 02.02.2013 – Zincirlerinden Boşanmış Django
 • 26.01.2013 – Benim Annem Güzel Annem
 • 26.01.2013 – Faşist Diktatöre Hayır
 • 11.01.2013 – Kanunsuzluğun Kanun Olduğu Yıllar
 • 11.01.2013 – Altmışlık Delikanlı Zor Durumda
 • 11.01.2013 – Dünyanın Sonu Üzerine Fantastik Bir Deneme
 • 04.01.2013 – Kırık Kalpler İçin Umut Işığı
 • 29.12.2012 – 2012 Yılının En İyi On Filmi
 • 29.12.2012 – Romandan Beyazperdeye Pi’nin Yaşamı
 • 28.12.2012 – Yeni Başlayanlar İçin Anna Karenina
 • 20.12.2012 – Amerikan Usulü Öldürme Üzerine İki Film
 • 14.12.2012 – Suçlar, Kabahatler, Yalan Zaferler
 • 14.12.2012 – Toprağın İçindeki Oyukta Bir Hobbit Yaşardı
 • 06.12.2012 – Uçuş, İzleyicisini Ters Köşeye Yatırıyor
 • 30.11.2012 – Küllerinden Yeniden Doğmak
 • 30.11.2012 – Argo Ya da Ben Affleck’in Önlenemez Yükselişi
 • 22.11.2012 – Karanlıklar Prensi Baba Olursa
 • 16.11.2012 – Havana’dan İnsan Manzaraları
 • 07.11.2012 – Zordur Erkeklik Halleri
 • 07.11.2012 – Eli Kanlı Kutsal Aile
 • 07.11.2012 – Tim Burton Tam Formunda
 • 01.11.2012 – Bond Köklerine Dönüş Yapıyor
 • 01.11.2012 – Babamın Sesi ya da Geçmişin Acılarıyla Yüzleşmek
 • 25.10.2012 – Çağlar Boyu Adalet ve Özgürlük Mücadelesi
 • 24.10.2012 – Alt Sınıfların Payına Düşen
 • 20.10.2012 – Histeri ile Başetmenin Yaratıcı Yolları
 • 18.10.2012 – Stop Motion Animasyon ile Korku Türü’nün Yeni Birlikteliği
 • 11.10.2012 – Stalin’in Gazabından Nazi Zulmüne
 • 08.10.2012 – 19. Adana Altın Koza Film Festivali: Başarılı Bir Organizasyonun Ardından
 • 04.10.2012 – Seyirciler Bu Kez Kadınlar
 • 03.10.2012 – Tahrip Edilmiş Cennet
 • 27.09.2012 – Hayat, Aşk, Ölüm
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sinemacılık ve Filmcilik Yararına Bağımsız İletişim Platformu