Alkol Fazla Kaçınca

‘Körkütük / Druk’, Kierkegaard’ın şu dizeleriyle açılıyor: ‘Gençlik nedir? / Bir rüya. / Aşk nedir? / O rüyada gördüğün şey’. Dogme Manifestosu’nu başlatan ‘Şölen / Festen’in yaratıcısı, 90’lar sonunun genç ve cüretkar sinemacısı Thomas Winterberg’in imzasını taşıyor yapım. Aradan geçen 20 küsur yıl onun kariyerini beklenen yerlere taşımadı. Fena filmler yapmadı gerçi, ancak hiçbiri sinema evrenine bomba gibi düşen bu ilk filmin düzeyine yaklaşamadı.

Büyük burjuva ailenin, babanın 60. doğum gününü kutlamak için kırsaldaki malikanede toplanmaları üzerinedir ‘Şölen’. Parti esnasında aile içinde yaşanmış ensest kepazelikler ifşa edilir, ancak asıl dehşet aile bireylerinin bu acı gerçeği vurdumduymaz bir biçimde geçiştirme çabaları sonucu yaşanır. Wintenberg, Danimarkalı büyük oyuncu Mads Mikkelsen ile ilk kez çalıştığı 2012 yapımı ‘Onur Savaşı / The Hunt’ ile çağımızı kasıp kavuran ensest problemini bir kez daha ele alacak, ancak bu kez haksız bir suçlama karşısında haysiyetini korumaya çalışan bir öğretmeni ana karakter olarak seçecektir.

Yönetmenin Mikkelsen ile ikinci kez buluşması olan ‘Körkütük’, Danimarka’nın bir sahil kasabasında, 40’lı yaşların ortalarında ve hepsi eğitimci olan karakterlerin hikâyesi üzerine. Gençlik ideallerini çoktan rafa kaldırmış, tarih öğretmeni Martin, özgüvensiz, silik bir adamdır artık. Bir zamanların parlak genci, akademik kariyerinin önü açık adamı nasıl bu hale gelmiş ve bu küçük kasabadaki hayatın içine sıkışmıştır.

Aynı lisede müzik, psikoloji ve beden öğretmeni diğer dostlarla bir akşam buluşmasında içki almaya itiraz ettiğinde, arkadaşları Martin’in üzerine gider ve Norveçli psikiyatr ve felsefeci Finn Skarderud’un ‘insanın kanında % 0.05 oranında eksik alkolle doğduğu teorisi’ üzerinde tartışmaya başlarlar. Büyük başarılara imza atmış devlet adamlarının içki ile araları gayet iyi değil midir? Arada sırada bir bira içen uğursuz Hitler’e karşılık, Roosevelt sürekli martini içmemiş midir? Her gece yatmaya giderken, inanılmaz derecede şampanya, şarap, konyak ve viski içip üzerine iki adet uyku ilacı alan Churchill değil midir? Böylece karar verilir ve dört kafadar monoton hayatlarına heyecan katmak, daha özgüvenli olabilmek adına içki içme deneyimini başlatırlar. Kandaki eksik alkolü düzenli içilen 1-2 bardak şarap ile tamamlamaya çalışırlar önce. İlave promil alkolün gündelik yaşamlarına kattığı neşe ile coşarlar daha sonra. Ancak giderek dozu artan içki alma rutininde miktar % 1.8 promil’e dayandığında iş çığırından çıkmaya başlayacak, günlük aktiviteleri esnasında alınan alkol olumsuz toplumsal tepkilere yol açarken, alkolizm tehlikesi baş gösterecektir.

Erken yaşta parlayan yaratıcılık ateşini tepelere taşıyamamış, halen kendisi de ellili yaşlarını sürdüren Wintenberg’in yakın yaşlarda dört erkek karakter üzerine odaklanması anlamlı. Yitip gitmiş gençlik hayalleri, alkol bağımlılığı ve erkeklik varoluşu üzerine hem eğlenceli, bir o kadar da hüzünlü bir film ‘Körkütük’ ya da İngilizce yakıştırılmış adıyla ‘Another Round’. Layık görüldüğü 2021 yılının en iyi yabancı film Oscar’ı Wintenberg’i keser mi bilemem ama bu orta karar filmin esas yıldızı, başta da adını zikretmiş olduğum, çağımızın en iyi aktörlerinden Mads Mikkelsen. Parlak Hollywood aksiyonlarının kötü adam tiplemelerine uygun bulduğu bu usta oyuncu, ‘Onur Savaşı’nın ardından çok boyutlu performansıyla büyülüyor, özel dans dersleri alarak hazırlandığı dillere destan ucu açık final sekansıyla bir kez daha gönülleri fethediyor.

(18 Ağustos 2021)

Ferhan Baran

ferhan@ferhanbaran.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir