Hakkında

Sadi Çilingir, nüfus kaydına göre 10 Kasım 1950’de, atalarının dediğine göre ise kış doksanında, yani kışın tam ortasında doğmuştur. Bu tarih eski takvime göre Kasım 90’a, yeni takvime göre 5 Şubat’a tekabül eder. O zamanlar çocuk milleti dünyaya teşrif ettiğinde ha deyince nüfusa kaydettirilemediğinden nüfus kaydı 9 ay kadar rötar yapıp doğum tarihi 10 Kasım gibi üzücü bir güne denk gelmiştir. Sadi Bey üzücü günde iyiki doğdum kutlaması yapamayacağından doğum günü olarak 5 Şubat’ı kabul eder.

Sinema salonunda ilk görüntüler olarak siyah – beyaz Kendi Kendine Küçülen Adam’ı hatırlayan Sadi Çilingir, Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle ilkokulu İstanbul – Paşabahçe’de, ortaokulu Urfa’da, Ticaret Lisesi’ni Kırklareli’de bitirdi. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni İstanbul’da bitiremedi; ikinci sınıftan ayrıldı. Türkiye Elektrik Kurumu’nda 25 yıl Marmara Bölgesi’nde Kamulaştırma Teknisyeni, Harita Teknisyeni ve Kamulaştırma Şefliği yaptıktan sonra 1995 yılında emekli oldu. Bölgedeki birçok yüksek gerilim enerji nakil hattının ve trafo merkezinin tapu ve kadastro işlemlerinde imzası vardır.

Ticari sinemalarda başlattığı sinema eğitimini, 1969 yılında Sinematek Derneği’ne üye olarak resmileştirdi ve bilinçli bir sinemasever olarak başarıyla 1989 yılına kadar bilgi dağarcığını geliştirdi. Ne zaman ki 1989 yılı Eylül ayı geldi Sinema Gazetesi yayın hayatına atıldı ve 7. sayısında okurlarına sinema hakkında aklınıza ne gelirse yazın, sayfalarımızda yer verelim diye çağrı yapınca Sadi Bey yazdı. O gün bugündür, hâlâ herhangi bir maddi kazanç beklemeden sinema konusunda yazıyor. Aralık 1999’da yazdıkları semeresini verdi ve Pinema Filmcilik tarafından yayınlanan aylık Cinemascope Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğine getirildi. İki yıl ve 12 sayı sonra yayını duran dergi, http://www.gecce.com adlı internet sitesine sinema köşesi olarak taşındı.

Sadi Çilingir Antrakt Aylık Sinema Dergisi’nin muhtelif sayılarında ülkemizin çeşitli yörelerindeki sinemaların geçmişleriyle ilgili yazılar yayınladı. Bu Hafta, Ekotimes, Metropol, Cosmolife ve Sole gibi dergilerde sinema sayfaları hazırladı. Sonsuz Kare dergisinde, Antalya Festivali Kitabı’nda yazıları yayınlandı. Sadi Çilingir’in Sinema Gazetesi’nde yayınlanan yazılarından seçmeleri Haziran 1996’da Leya Yayıncılık 132 sayfalık Varsa Yoksa Sinemalar adlı bir kitapta topladı.

Günümüzde Şamdan Plus Dergisi’nde her hafta film tanıtım yazıları hazırlıyor. 2002 – 2007 yılları arasında Avşar Film’de Basın Koordinatörlüğü yaptı. 35 Milim Filmcilik, Best Line Pictures, Horizon International, Pinema Film ve UNP Filmcilik basın tanıtımları ile de ilgilendi. Halen TMC Film ve Duka Film’in basın tanıtımları ile ilgileniyor. Sadi Çilingir ayrıca http://294.d5e.myftpupload.com adlı internet sitesini Haziran 2005’de faaliyete geçirerek şahsi internet sitesi açan ilk SİYAD üyesi sinema yazarı ünvanına da sahip oldu.

Sadi Çilingir, 06 – 10 Mart 2006 tarihleri arasında düzenlenen 3. Yıldız Kısa Film Festivali; 2006 yılında düzenlenen 6. Apple Ican ’06 Digital Kısa Film Yarışması; 03 – 08 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenen 10. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali; 05 – 08 Aralık 2011 tarihleri arasında düzenlenen 6. JCI İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali; 21 – 24 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen Ayvalık Uluslararası Kısa Film Festivali’nde jüri üyeliği; 12 – 22 Mart 2009 tarihleri arasında düzenlenen 20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ve 09 – 16 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenen 3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ise SİYAD jürisi üyeliği yapmıştır.

sadicilingir@sadibey.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinemacılık ve Filmcilik Yararına Bağımsız İletişim Platformu