Festivalde Kaçırılmaması Gerekenler

33. İstanbul Film Festivali heyecanı başladı şimdiden. Kitapçıklar sinemalara dağıtıldı, Lale Kart üyelerine bilet satışları başladı bile. Seçimler nedeniyle her zamanki tarihinden bir hafta gecikmeli başlayacak olan şenlik, 05 – 20 Nisan günleri arasında gerçekleştiriliyor bu yıl. Üç salonuyla Beyoğlu Atlas, Beyoğlu Beyoğlu, Ortaköy Feriye, Nişantaşı City Life, Kadıköy Rexx ve İstanbul Modern Sinemaları’nda gösterilecek 200‘ü filmden oluşan zengin bir program bekliyor sinemaseverleri.

Ustaların son çalışmaları bir kez daha festivalin en fazla ilgi toplayan filmleri olacağa benziyor. Wes Anderson’ın geçtiğimiz ay Berlin’de büyük ilgi görmüş ‘Büyük Budapeşte Oteli’, kısa bir süre önce kaybettiğimiz büyük sinemacı Alain Resnais’nin vasiyet filmi ‘Riley’nin Hayatı’, Roman Polanski’nin Marquis De Sade uyarlaması ‘Kürklü Venüs’ü ya da festivalden ‘Yaşam Boyu Başarı’ ödülünü alacak olan Polonyalı usta Andrzej Wajda’nın ‘Walesa’sı, Atom Egoyan’dan ‘Şeytan Düğümü’, Bertrand Tavernier’den ‘Dışişleri’, Terry Gilliam’dan ‘Sıfır Teorisi’ parlak kariyerlerini yıllardır takip ettiğimiz ustaların merakla beklenen son çalışmaları.

Film festivallerinin önde gelen işlevlerinden biri de kuşkusuz yeni sinemacıları, bilinmeyen sinemaları tanıtmak, sinemaseveri bir keşif yolculuğuna çıkartmaktır. 33. festivalin programını incelediğimizde bu seneki seçkinin bu açıdan büyük bir özenle oluşturulduğunu sevinçle görmekteyiz. Dünya sinemasının en büyük yönetmenlerinden Aleksey German’ın dağıtım koşulları nedeniyle ülkesi Rusya dışında çok nadir görülmüş filmlerinden oluşmuş retrospektif bu açıdan çok önemli.

Bu seneki geleneksel kaçırılmaması gerekenler listemin başına koyduğum Aleksey German retrospektifi dışında, uzun kuyruklar öncesinde seçimlerinize katkıda bulunmayı amaçladığım 15 filmlik kişisel öneri listemi oluşturan yapımlar şöyle sıralanıyor:

01- Şiddet Güzeli / Alexandros Avranas
02- Altın Kafes / Diego Quemada-Diez
03- Tarihin Sonu / Lav Diaz
04- Ölümümün Hikayesi / Albert Serra
05- Sokak Köpekleri / Tsai Ming Liang
06- El Yazmaları Yanmaz / Mohammad Rasoulof
07- Eksik Resim / Rithy Panh
08- İnce Buz, Kara Kömür / Diao Yinan
09- Polis Memurunun Karısı / Philip Gröning
10- Hepimizin Sevgilisi / Hong Sang-Soo
11- Yaza Veda / Koji Fukada
12- Sessizlerin Sesi / Maximon Monihan
13- Dilsiz / Diego ve Daniel Varga
14- Ida / Pawel Pawlikowski
15- Kefaret / Miguel Gomes’in kısaları

Bu sınırlı seçki dışında ilginç seçeneklerle dolu bir program sunuyor festival. Türkiye sinemasının 100. yıl kutlamaları çerçevesinde 40 kadar klâsik filmimizin yer aldığı bölüm bunlardan biri. Ulusal Yarışma kapsamında iddialı sekiz yerli yapım ilk kez izleyici karşısına çıkıyor ve keşfedilmeyi bekliyor.

Tüm sinemaseverlere iyi seçimler, heyecan verici keşifler şimdiden.

[Festival biletlerinin genel satışı 22 Mart Cumartesi gününden itibaren Biletix satış kanallarından (0216 556 98 00 / biletix.com ve satış noktaları) ve saat 10:00 – 19:00 arasında, hizmet bedeli eklenmeden Atlas ve Rexx Sinemaları’nda yapılıyor.]

(19 Mart 2014)

Ferhan Baran

ferhan@ferhanbaran.com