Büyüklerin Dünyasında Arada Kalmış Çocuklar

Çağdaş Amerikan bağımsız sinemasından ilginç bir örnek olan ‘Arada Kalan’, Henry James’in ‘What Maisie Knew’ adlı romanından uyarlanmış. Boşanmış ve sorumsuzca davranan ebeveynlerinin ihmal ettiği hassas küçük kızın bakış açısıyla yazılmış olan üstadın bu minör eseri, ilk kez yayınlandığı 1890’lı yılların geç Viktorya dönemi Londra’sında aile yapısındaki çözülme üzerine ilginç gözlemleriyle bilinir. Scott McGehee ve David Siegel ikilisi, bu kırılgan hikâyeyi günümüz New York’una taşımış. Çağdaş ebeveynler Amerikalı rock yıldızı Susanna (Julianne Moore) ve İngiliz sanat simsarı Beale (Steeve Coogan), Viktorya dönemi öncülleri denli bencil ve birbirlerine karşı öfkeliler. Maisie ikilinin güç kanıtlama objesine dönüşmüştür. Küçük kız ilgi ve huzuru, eski dadısı olan üvey annesi Margo (Joanna Vanderham) ve İsveç asıllı barmen üvey baba Lincoln’ın (Alexander Skarsgard) yanında bulmayı deneyecektir.

Ana akım sinemadan farklı bir kulvarda azimle ilerleyen yönetmen ikilimizin beşinci birliktelikleri bu. Bizde sinemalara gelmemiş 1993 yapımı ilk çalışmaları ‘Suture’ (Dikiş İzi), gerçeküstücü özellikler taşıyan yaman bir kara film örneğidir. McGehee/Siegel ikilisinin kimlik ve aile meselelerine odaklanmış çalışmaları, ana oğul ilişkisi üzerine yoğunlaşan Tilda Swinton’lı ‘Deep End’ (2001), bitmekte olan bir evliliğin entellektüel bireyleri arasındaki gerilimin gözlemcisi Richard Gere ve Juliette Binoche’lu ‘Bee Season’ (2005) ile devam eder. 2009 yapımı ‘Uncertainty’ (2009), hayatın belirsizliği ve seçimlerimiz üzerinedir.

‘Arada Kalan’ ikilinin önceki hikâyeleri ile karşılaştırıldığında belki daha hafif ancak daha umut dolu. Yönetmenler, James’in seçimine uygun olarak hikâyeyi küçük kızın bakış açısıyla vermeyi seçmiş. Bunu da çok doğru bir seçimle üstadın incelikli metni yerine kamera açılarıyla çözümlemiş. Maisie’nin göz seviyesine uygun bir şekilde konumlanmış başarılı kamera çalışmasıyla, bu parçalanmış aile hikâyesini Maisie’nin gözünden izleme fırsatı buluyoruz. Ebeveynleri canlandıran güçlü oyunculara ilâveten Maisie rolünde parlak yetenek Onata Aprile’nin varlığı filmin belki de en önemli kozu. James’in edebi metninden yola çıkarak, Brecht’in ‘Analık Davası’, ‘Kramer Kramer’e Karşı’ ya da ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’a uzanan sevgi emektir, çocuk esirgeyip büyütenindir benzeri temaları anımsatan haftanın ilgiye değer çalışmalarından biri ‘Arada Kalan’.

(25 Ekim 2013)

Ferhan Baran

ferhan@ferhanbaran.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir