Yeni Sezonda Türk Sineması Bize Neler Sunacak

Karpuz kabuğu denize düştü Türk sineması motor dedi

2008 yılında sadece 51 film gösterime çıkarken, 2009 yılı ekonomik krizine rağmen 70 film gösterime çıkmayı başarmıştı. 2010 yılında ise 66 yerli filmi 22 milyon kişi izleyerek sektörü ayakta tutmuştu. 1 Ocak tarihinden bu yana 41 film gösterime çıktı ve 13 milyon bilet satıldı bile. Bu sayının yıl sonuna dek 70 filmi bulması bekleniyor.

Bu yıl Çanakkale filmleri ile tarih göze çarpıyor

Sinan Çetin’in 2 yıldır üzerinde çalıştığı ve bu yıl gösterime sokmayı plânladığı Çanakkale Ruhu filminde Halûk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles’in yanı sıra Cemo Çetin rol alacak. Sinan Çetin’i bilenler bu filmin de aykırı bir film olacağını ve ezber bozacağını tahmin etmekte zorlanmayacaklar. Bir diğer Çanakkale filmi ise Mahsun Kırmızıgül’ün uzun süredir üzerinde çalıştığı iddia edilen ama Boyut Film’in şiddetle reddettiği proje. Bekleyip göreceğiz. Ancak Çanakkale İçinde adlı film ise şu sıralarda harıl harıl hazırlıkları yapılmakta olan projelerden biri. Serdar Akar’ın yöneteceği bu filmin oyuncu kadrosunda 1.000 figüran kullanılacak, Çanakkale’de çekilecek. Er Ryan’ı Kurtarmak filmi efektlerini yapan Mark Meddings, bu filminde özel efektörü. Erdal Beşikçioğlu, Yetkin Dikinciler ise filmin ana oyuncuları. 16 Mart 2012 gösterim tarihi plânlandı. Film, gerçeği yansıtsın istendiğinden Anzakları ise Avustralyalı veya Yeni Zelandalı oyuncular oynayacak. Film bütçesi için şimdilik gizli tutuluyor. Ağustos’ta motor denecek.

Fetih 1453 geliyor

Haberlere göre 20 milyon $ bütçeye çıkan filmin gösterim tarihi 2012 Şubat ya da Mart ayı olacağı sanılıyor. İbrahim Çelikkol, Ozan Çobanoğlu, Dilek Serbest, Recep Aktuğ gibi oyuncular ile çok geniş bir kadro filmde rol alacak. Fatih Sultan Mehmet’in, çocukluğundan fetihlerine kadar süreci kapsayacak ve 3 boyutlu animasyonlarında bolca olduğu belki de yılın en flâş yapımı.

Kara Murat: Mora’nın Ateşi

Şu sıralarda internette teaser’ı dönen ve izlediğinizde kesinlikle Türk işi diyemeyeceğiz bir çalışma. Trabzon’da çekimleri yapılan, 2 Aralık’ta gösterimi plânlanan filmin yönetmeni Chris Roche ve oyuncu olarak karşımıza Nefise Karatay, Bahadır Sarı, Tatiana Marinescu, Hakan Ural, Kerem Alışık, İlker İnanoğlu, Suna Selen gibi kalabalık bir kadro çıkıyor.

Diğer yüksek bütçeli filmler

Yerli Top Gun ya da Anadolu Kartalları

Ömer Vargı’nın yönettiği ve Engin Altan Düzyatan, Çağatay Ulusoy, Ekin Türkmen, Özge Özpirinçci, Hande Subaşı’nın başlıca rollerde yer aldığı film, Hava Kuvvetlerimizin 100. yılı nedeniyle ve yine Hava Kuvvetleri desteği ile çekiliyor. Şu anda sette olan film biter bitmez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sırasında gösterime girecek.

Ay Büyürken Uyuyamam

Necati Cumalı’nın bu ölümsüz eseri için 18 yıl sonra kamera arkasına geçmeye hazırlanan Şerif Gören, filmin çekimlerine Ayvalık’ta başlıyor. Ayça Bingöl, Hazal Kaya, Fırat Tanış, Necip Memili, Ali Düşenkalkar. Bildiğiniz gibi 26 hikâyeden oluşan bu eserde Anadolu insanlarının aşkları, cinselliği, sapkınlıkları, bunalımları olabildiğince cesur anlatılmakta.

12 Eylül dönemine ait 2 film var. Ayhan Hanım ve Bu Son Olsun!

Nefes: Vatan Sağolsun filmi yönetmeni Levent Semerci, bu kez 1977 kanlı 1 Mayıs Taksim meydanından 12 Eylül’e ve oradan da 1990’lara uzanan bir hikaye ile karşımızda. Politik bir göz yerine 10 yaşındaki küçük oğlu ve bir anne gözüyle, yani Ayhan Hanım’ın gözü ile anlatılan filmde Vahide Gördüm, Ayhan Hanım rolünde yer alıyor. Selçuk Yöntem filmin diğer oyuncusu. Eskişehir’de Taksim meydanının birebir inşasının yapıldığı ve döneme ait tüm mekânların bu şehirdeki stüdyolarda çekileceği bildiriliyor. Taksim meydanı sahneleri önünüzdeki aylarda 3.000 kişi ile çekilecek.

Bakanlık desteği alan ve yardımcı yönetmenlik yapan Orçun Benli, Bu Son Olsun adlı kara – komedi ile motor diyecek. Sokakta yaşayan 5 arkadaşın, 12 Eylül darbesi ve sokağa çıkma yasağı ilân edilmesi ile traji – komik durumunu izletecek. Oyuncu görüşmeleri halen sürmekte olan ama Engin Altan Düzyatan, Fırat Kaya, Volga Sorgu, Serdar Orçin, Sevinç Erbulak, Ufuk Bayraktar, Mustafa Uzunyılmaz kesinleşen isimler arasında. Projenin 12 Eylül’de motor demesi, filmin içeriğine bir gönderme olarak seçildiği özellikle vurgulanmalı. 2012 başında gösterime girmesi bekleniyor.

Bağ Bozumu

Yılmaz Erdoğan’ın 2009 yılından bu yana karşımıza çıkan projesi. Belçim Erdoğan dışında henüz netlik kazanmayan bu proje 2011 yılında da çekilmeyecek gibi görünüyor.

Behzat Ç: Son Hafriyat

Serdar Akar’ın yönettiği bu sezon 2. film. Çekimleri bitmek üzere olan filmin oyuncu kadrosunda bulunan Cansu Dere, bir ara dizi müdavimlerince istenmese de kadroda yer aldığı kesin. Dizi kadrosu firesiz beyazperdede olacak. Film, Ekim ayında sinemalarda olacak.

Dedemin İnsanları

Çağan Irmak, şüphesiz “marka” yönetmenlerimizden biri ve her projesi heyecan yaratanlardan. Bu kez son 2 projesinin aksine daha geniş mekânlarda daha yüksek bütçeli ve daha “bizden” bir proje ile karşımıza çıkıyor. Dedemin İnsanları, büyük değişimin (mübadele) hikâyesini, topraklarından koparılan insanların yaşadığı kültür şoku, dışlanmışlık ve buna ait sorunları beyazperdeye aktarıyor. Film, Kasım ayında vizyona girmeye hazırlanıyor. Çetin Tekindor, Zafer Algöz, Hümeyra, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Mert Fırat, Ezgi Mola filmin oyuncuları.

Bir Zamanlar Anadolu’da

Cannes Film Festivali’ne her katılımında mutlaka bir ödül alma geleneğini Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile de sürdüren Nur Bilge Ceylan, kamerasını küçük kasabalara ya da gözden uzak insanların küçük dünyalarına çevirme geleneğini de sürdürüyor. Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan filmin başrollerinde. Filmin neredeyse yurtdışı haklarının daha proje aşamasında onlarca ülkeye satıldığını özellikle belirtelim. Ama Türkiye vizyon tarihinin hâlâ belirsiz olduğunu da yine özellikle vurgulayalım.

Labirent

Önce belgeseller ile sonra da uzun metraj filmleri ile sinema adamlığını kanıtlamış olan Tolga Örnek, Kaybedenler Kulübü’nün daha dumanı tüterken yeni projesine başladı bile. 5 Temmuz’da motor diyeceği ve İstanbul – Mardin – Frankfurt üçgeninde 8 haftada çekeceği aksiyon – gerilim türü film, Aralık içinde gösterimde olacak. (Yönetmen Örnek, henüz tam kesinleşmediği için kadroda yer alacak isimleri açıklamaktan kaçındı)

Entelköy

Dondurmam Gaymak’ın mütevazi bütçesi ile büyük işler yapan Yüksel Aksu, Entelköy ile benzer bir başarıya imza atmak için Muğla’da film çekimlerini sürdürüyor. Günümüz nükleer ve termik santralı engelleme çabalarının mizahi bakışı olan filmde Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy, Recep Yener yer alıyor.

Karadedeler Olayı

1989 yılında Karadedeler köyünde parçalanarak öldürülmüş 7 kişi ve bunu araştıran gazetecinin de ortadan kaybolması üzerine yapılan Türkiye’nin Blair Cadısı projesi. Film, Kütahya yakınlarında bir köyde çekiliyor.

Devam Filmleri

Bundan 4 yıl önce izlediğimiz Musallat filmi devamı Musallat 2, Kasım da vizyona girmeye hazırlanıyor.

Recep İvedik 4

2008, 2009 ve 2010 Şubat aylarında peş peşe 3 film ile gişe rakamlarında sıralamaları değiştiren Recep İvedik karakteri, 2011 yılını boş geçmişti ama 2012 Şubat ayı için şimdiden hazırlıkların yapıldığı gelen duyumlar arasında. Ancak Aksoy Film “Ne yazılmış bir senaryo ne de proje için bir hazırlık var” diyor. Bekleyip göreceğiz.

Romantik Komedi 2

Listelerde kimin ve ne zaman dağıtacağı belirtilmesine karşın Boyut Film’in “hiçbir şekilde” gündeminde olmadığını söylediği film.

Ve Diğerleri…

Uzak filmindeki performansı ile tanıdığımız Muzaffer Özdemir, 2 yıldır bitirmeye çalıştığı Yurtsuz adlı projesini bu yıl gösterime sokmayı plânlıyor. Selda Çiçek’in yöneteceği ve Cansel Elçin, Halil Kumava ve Derya Durmaz’ın oynadığı Yabancı, Atıl İnanç’ın yöneteceği ve Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Ali Sürmeli’nin oynayacağı Uçak, şu anda çekilmekte olan ve Adem Kılıç’ın yönettiği Te-Mell: Sümela’nın Şifresi, Uğur Yağcıoğlu’nun yönettiği Papaz Kimde?, Caner Erzincan’ın yönettiği Mar, Reis Çelik’in yönettiği ve 14 yaşında yaşlı bir adam ile evlendirilen 14 yaşındaki kızın hikâyesi Lal Gece, Ali Aydın’ın yöneteceği Küf, Oktay Kaynarca, Ksenia Sobchak’ın oynadığı ve Ulaş Ak’ın yöneteceği Kardeşlik, Çiğdem Vitrinel’in Kalbim Bir Taş Parçası, Erdoğan Kar’ın Kadife, Fethi Erdoğan’ın Çeto: Onlar Bir Zamanlar Çocuktu, Yasemin Samdareli’nin Almanya, Nezih Ünen’in yöneteceği ve Tan Sağtürk, Fadik Sevim Atasoy, Özlem Tekin’in oynayacağı Mavi Pansiyon, İsmail Güneş’in töre cinayetini ve feodal gelenekleri işlediği ve üçlemenin son filmi Ateşin Düştüğü Yer, yeni dönem filmlerden…

Dedikodular

Mustafa Sandal, dedesi üzerine bir film hazırlığında. Boyut Film – Mahsun Kırmızıgül’ün yöneteceği film için görüşmeler yapılıyor… muş.

Hemşo, Eve Dönüş filmleri ile Geniş Aile dizisinin yönetmeni Ömer Uğur, yazdığı Firar adındaki senaryoyu filme çekmekten bu yılda vazgeç… miş.

Herkesin beğenisini kazanan Aşk Tesadüfleri Sever filmi yönetmeni Ömer Faruk Sorak, bu yılı boş geçecek… miş.

Osman Sınav, Yalnız Kurt, Sureti Aşk ve Kanadı Kırık Kuşlar projelerini hayata geçirmek için görüşmeler yapıyor… muş.

Tomris Giritlioğlu, tedavisi biter bitmez Madımak adlı projeyi çekmeyi plânlıyor… muş. (Umarım bir an önce iyileşir ve bizi filmsiz bırakmaz.)

(06 Temmuz 2011)

Nizam Eren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir