Daire

Atıl İnanç’a Adana Altın Koza Film Festivali’nde Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran, baş rollerindeki Fatih Al, Nazan Kesal ve Erol Babaoğlu’nun etkileyici performanslarıyla dikkat çeken Daire, Başka Sinema salonlarında vizyondaki yerini aldı.

Her şeyden önce şunu söylemeliyim. Uzunca bir süredir yerli filmlere karşı engelleyemediğim bir ön yargım var. Gişe filmi dediğimiz tuhaf filmleri saymıyorum bile ama şu sanat ya da festival filmi dediğimiz ve günümüz Türk sinemasının asıl resmi olan filmlerimizin pek çok kere hayal kırıklığı yaratması, günümüzde çok değerli olan zamanımızı bir parça çalmak olarak düşündüğüm için bir çoğunu kibarca izlemeyi reddetmeyi alışkanlık edinmeye başlamıştım.

Avrupa filmlerinin ya da Hollywood yapımlarının hepsi muhteşem mi, elbette değil. Hatta son zamanlarda yarısında çıktığım ya da çıkardığım filmlerin sayısını sayamaz olmuştum. Lâfın kısası bu aralar iyi film bulmak zor. Kişisel olarak çok heves edip beni bir izleyici olarak hayal kırıklığına uğratan filmlere açık bir şekilde gıcık oluyorum. Neyseki tüm bu kısırdöngü içinde Daire gibi bir film çıkıverdi karşıma.

Başlarken yine ön yargılarım ve korkularım vardı. Ya film akmazsa, konuşmayan karakterler, uzayan plânlar beni benden alırsa diye… Ama hiç de öyle olmadı. Çünkü bu kez yönetmen, sıradan iki insanın hikâyesini anlatmaya çalışırken, aslında hepimizin hikâyesini anlatmayı layıkıyla becermişti. Günümüz Türkiye’sinde bırakın yaşamayı, hayatta kalmanın, aklı başında tutmanın ne kadar zor olduğunu sade ama bir o kadar da vurucu bir dille anlatıyordu. Ağır ağır ördüğü bir dramın köşelerine serpiştirdiği mizahla da kahkaha da attırmayı biliyordu üstelik.

Türk sinemasında görmeye çok alışık olmadığımız “hayal sahneleri” de pek yakışmıştı filmin atmosferine. Güçlü senaryosu, başarılı yönetimi, etkileyici oyunculukları ve doyurucu görselliğiyle Daire, haftanın kaçırılmaması gereken filmi. Şimdiden iyi seyirler.

Altın Portakal ve SİYAD Ödüllü oyuncu Nazan Kesal yeni filmi Daire’yi Bugün TV’nin Bugün Sanat programında anlattı. İzlemek için tıklayınız.

(11 Şubat 2014)

Gizem Ertürk