Whitney Houston Hayatını Kaybetti

Müzik dünyası ünlü bir ismi daha kaybetti. ABD’nin güçlü seslerinden, ünlü şarkıcı Whitney Houston, Los Angeles kentindeki Beverly Hilton Oteli’nde ölü bulundu. 48 yaşındaki şarkıcının ölüm nedeni henüz bilinmiyor. Whitney Houston, başrollerini Kevin Costner’la paylaştığı “The Bodyguard” filmiyle adını duyurdu. Houston, filmin unutulmaz şarkısı “I will always love you” ile 90’lı yıllara damgasını vurdu. Müzik dünyasının en güçlü seslerinden olan Whitney Houston, müzik kariyerine genç yaşta kilise korusunda başladı. Whitney Houston, ilk albümünü 22 yaşında yayınladı. 30 yıllık kariyeri boyunca 7 albüm 3 soundtrack yayınladı. 6’sı Grammy olmak üzere 400’ün üzerinde ödül kazandı. Aldığı ödüller Whitney Houston’ı Guinness Rekorlar Kitabı’na da taşıdı. Dünya üzerinde en çok ödüle lâyık görülen kadın şarkıcı ünvanını aldı. Albümleri dünya çapında 170 milyondan fazla satan Houston’ın tüm kariyeri bu kadar parlak olmadı. Houston, 2007’de boşandığı eski eşi Bobby Brown’la yaptığı çalkantılı evlilik ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden zor günler geçirdi. Whitney Houston, dönem dönem uyuşturucu tedavisi görmüştü.

Whitney Houston, Ciccy Houston gibi başarılı bir gospel sanatçısının kızı, Dionne Warwick gibi başarılı bir R & B sanatçısının kuzeni olarak dünyaya geldi. Ayrıca efsane isim Aretha Franklin vaftiz annesiydi. Böyle bir ailede Whitney de çocukluk yaşlarından itibaren müzikle ilgilenmeye başladı. Önceleri doğduğu yer olan New Jersey’deki kilise korolarında şarkı söyleyen Whitney, zamanla profesyonelliğe adım attı. Önceleri annesinin, Chaka Khan’ın ve Lou Rawls’ın vokalistliğini yapan Whitney aynı zamanda modellik de yapıyordu. Zamanın “Glamour”, “Seventeen” gibi dergilerinin kapaklarını süslüyordu. Öte yandan sesini geliştiriyor, ilerideki profesyonel yaşamına yavaş yavaş hazırlık yapıyordu

Whitney Houston’un ilk hiti Teddy Pendergrass’le 1984’te yaptığı “Hold me” isimli şarkıdır. Bu şarkı Whitney’in 1985’te çıkaracağı ilk plâğının habercisi olmuştur. Aynı bu single gibi Whitney’in ilk solo albümü de çok sevilmiş ve önemli bir satış grafiği elde etmiştir. Albümden çıkan “Saving All My Love For You”, “Greatest Love Of All” ve “How Will I Know” gibi parçalar uluslararası bir başarı elde ederken ABD listesi Billboard Hot 100’de zirveye oturmuştur. Ayrıca “Saving All My Love For You” sanatçıya o yıl üç dalda aday olduğu Grammy müzik ödüllerinde ilk ödülünü kazandırmıştır. O yılda Stevie Wonder, Michael Jackson, Lionel Richie, Ray Charles ve birçok ünlüyle “We Are The World” isimli şarkıyı seslendirmişlerdir. Sadece 2 yıl sonra Whitney, 2. solo albümü olan “Whitney”i çıkarmıştır. 19 milyon gibi ciddi bir satış grafiği elde eden albümden çıkan single’lar,”I Wanna Dance With Somebody”, “So Emotional”, “Didn’t We Almost Have It All” ve “Where Do Broken Hearts Go”‘dur. Bu albümle de Whitney Houston, ikinci Grammy’sini kucaklamıştır

1990’da Whitney 3. solo albümü “I’m Your Baby Tonight”ı çıkarmıştır. 10 milyon gibi bir satış elde etse de önceki albümlerinden daha az satmıştır. Bu arada olimpiyatlar için seslendirdiği “One Moment In Time” adlı parçayla listelerde önemli başarılar elde etmiştir. 1992’de Whitney, Oscar’lı aktör Kevin Costner’la “The Bodyguard” adlı filmde başrolü paylaşmıştır. Film fazlasıyla beğenilmiştir. Ama asıl başarı Whitney’in filmden sonra çıkardığı soundtrack albümle gelmiştir. Dünya çapında 42 milyona yakın satan soundtrack Whitney’in en büyük hitlerini barındırmaktadır. “I Will Always Love You” single’ı başlıbaşına 20 milyona yakın bir satış elde etmiş ve kendi dalında bir rekor kırmıştır. Whitney, bu kasetle 3 tane Grammy ödülünün dışında çok sayıda ödül kazanmıştır. Aynı dönemde Whitney, meslektaşı Bobby Brown ile evlenmiş ve 1993’te Bobby Kristina isimli bir kızı olmuştur. “The Bodyguard”dan sonra Whitney 2 filmde daha oynamış ve onların soundtrack albümleriyle başarılar elde etmiştir. 1990’larda elde ettiği başarıları 2000’lerde devam ettirmektedir. 2001 yılında Michael Jackson’ın solo kariyerinin başlamasının 30. yıl dönümünde Michael Jackson’ın “Wanna Be Startin’ Somethin” isimli şarkısını seslendirmiştir ve Whitney Houston bu şarkıyla sesinin hâlâ güçlü olduğunu ispatlamıştır.

Birçok kuruluş tarafından yaşam boyu başarı ödülleri kazanmıştır. Çağımızın sorunu uyuşturucuyla uzun yıllar boğuşmuş ve en sonunda yenmiştir. Önümüzdeki günlerde çıkaracağı yeni albümü için Clive Davis’le anlaşmıştır. En son Fashion’s Rock ve 2008 Grammy ödüllerinde kameraların karşısına geçmiş ve formundan hiçbir şey kaybetmediğini göstermiştir. Ayrıca, 117 ödülle dünyanın en çok ödül alan bayan sanatçısı ünvanını alarak rekorlar kitabına girmiştir. Sanatçı, 11 Şubat 2012 günü, saat (TSİ) 23:55’de Los Angeles’deki Beverly Hilton Oteli’nde ölü bulundu.

Filmleri

The Bodyguard (1992)
Waiting to Exhale (1995)
Whitney Houston: The Greatest Hits (2000)

Film Müziği Albümleri

1992: The Bodyguard
1995: Waiting to Exhale
1996: The Preacher’s Wife

Stüdyo Albümleri

1985: Whitney Houston
1987: Whitney
1990: I’m Your Baby Tonight
1998: My Love Is Your Love
2002: Just Whitney
2003: One Wish: The Holiday Album
2009: I Look to You

Toplama Albümleri

2000: Whitney: The Greatest Hits
2001: Love, Whitney
2004: Artist Collection: Whitney Houston
2007: The Ultimate Collection

Çalıştığı Sanatçılar

Chaka Khan (Vokal)
Teddy Pendergrass (Düet “Hold Me” 1985)
Jermaine Jackson (Düet “Nobody Loves Me Like You Do” 1985)
Jermaine Jackson (Düet “Take Good Care Of My Heart” 1985)
Jermaine Jackson (Düet “If You Say My Eyes Are Beautiful” 1985)
Cissy Houston (Düet “I Know Him So Well” 1987)
Aretha Franklin (Düet “It Isn’t It Wasn’t It Ain’t Never Gonna Be” 1989)
Stevie Wonder (Düet “We Didn’t Know” 1990)
Dionne Warwick (Düet “Love Will Find A Way” 1993)
Bobby Brown (Düet “Something In Common” 1994)
Cece Winans (Düet “Count On Me” 1995)
Mariah Carey (Düet “When You Believe” 1998)
George Michael (Düet “If I Told You That” 1998)
Enrique Iglesias (Düet “Could I Have This Kiss Forever” 1998)

(12 Şubat 2012)

Serpil Boydak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir