Yaz Geldi, Yazlık Devam Filmleri de

Yapım bütçesi 200 milyon doları bulan Iron Man 3 beklendiği gibi füze hızıyla dünya sinemalarında bir milyar dolardan fazla hasılat elde etti… İlginç olan üçüncü bölümün birinci ve ikinci bölümün toplam hasılatını geçmek üzere olmasıydı…

Oysa yapım bütçesi 215 milyon dolara ulaşan Oz the Great and Powerful adı gibi Muhteşem ve Kudretli Oz olamadı; sadece 488 milyon dolarlık dünya sinema hasılatıyla tam bir hayal kırıklığına dönüştü.

Iron Man Filmleri Hasılatları:

* Iron Man; Dünya Sinema Hasılatı: 585 milyon dolar.
* Iron Man 2; Dünya Sinema Hasılatı: 623 milyon dolar.
* Iron Man 3; Dünya Sinema Hasılatı: 1 milyar 77 milyon dolar.
(Üçüncü bölümün gösterimi halen sürüyor)

Ortak Nokta

Yaz filmlerinin ortak özelliği ilgi gören seri filmlerle akrabalıkları… Hemen hepsinin ortak hedefi ergen kalabalıklarına ve içindeki çocuğu hâlâ özenle yaşatan yetişkinlere bilet satabilmek…

Bu pazarın büyüklüğünü anlayabilmeniz için birbirini tamamlayan dört filmin (üç Yüzüklerin Efendisi ve bir Hobbit filminin) toplam dünya sinema hasılatının dört milyar doların eşiğine yaklaştığını söyleyebilirim…

İkinci Hobbit bu yıl sonunda seyirciye sunulacak.

Peter Jackson bu serinin kendisine sunduğu altın madenini son gramına kadar değerlendirmeye çalıştığından diğer bütün projelerini ertelemiş durumda…

* Johnny Depp’in film başına 55, Robert Downey Jr.’ın 50, Leonardo DiCaprio’nun 59 milyon doları hangi filmden kazandığını bu yazının ilerleyen satırlarında okuyabilirsiniz…

Sadece Tom Cruise’un ilk üç Mission: Impossible filminden 220 milyon dolar kazandığı da inanılmaz ama gerçek… Tom Cruise bu serinin ilk bölümünden 70, ikinci ve üçüncü bölümlerinden 75’er milyon dolar kazandı.

* Hemen bütün büyük bütçeli filmlerde iyiler kötülerle mücadele ediyor ve kahramanlar insanlığı bir kez daha kurtarmaya çabalıyor.

* Hemen her filmin üç boyutlu kopyaları var… Normal filmlere göre üç boyutlu filmlerin bilet ücreti daha yüksek olduğundan seyirciden daha fazla para koparmak amaçlanıyor.

* Yeni bölümlere kapı her zaman açık bırakılıyor…

2014 Projelerinden Bazıları:

* The Amazing Spider-Man 2
* Mad Max 4
* Jurassic Park 4
* Hobbit 3
* Captain America 2: The Winter Soldier
* Transformers 4
* X-Men 7: Days of Future Past
* Fast and Furious 7

2015 Projelerinden Bazıları:

* Star Wars 7
* Mission: Impossible 5
* Karayip Korsanları 5
* Avatar 2
* The Avengers 2-Yenilmezler 2

Hangi Yıla Yetişeceği Belli Olmayan Projeler

* Avatar 3, Indiana Jones 5 ve Iron Man 4

Geleceğin Dünyasını Beyezperdede Canlandıranlar

* Tom Cruise’un başrolünde olduğu 120 milyon dolar harcanan Oblivion 2077 yılında geçiyor; Jodie Foster ile Matt Damon’ın başrollerinde olduğu 100 milyon dolar harcanan Elysium adlı film 2154 yılına götürüyor seyircileri.

The Lone Ranger / Maliyet: 250 milyon dolar

Aksiyon ve güldürü vaad eden bu film üç Oscar adayı Johnny Depp’le, iki Oscar adayı Helena Bonham Carter’ı bir araya getiriyor. Bu ikili Alice Harikalar Diyarında’da bir araya getirilmişti.

Johnny Depp dördüncü Karayip Korsanları filmi Karayip Korsanları: Gizemli Denizler’den 55 milyon dolar, Alice Harikalar Diyarında’dansa 50 milyon dolar ücret almıştı… Bunlar gerçekten çıldırtıcı ücretler.

Man of Steel / Maliyet: 225 milyon dolar

Jerry Siegel ile Joe Schuster tarafından yaratılan ve ilk kez Nisan 1938’de Action Comics adlı dergide okurların karşısına çıkan Superman çizgi romanı geçen ay 75 yaşını geride bıraktı.

Bu film, sonu gelen Kripton Gezegeni’nden bir roketle dünyaya gönderilen bebeğin, bir çiftçi ailesince büyütülmesini, “Süper Kahramana” dönüşmesini ve insanları kurtarmasını bir kez daha beyazperdeye yansıtıyor.

Iron Man 3 / Maliyet: 200 milyon dolar

The Avengers-Yenilmezler’den 50 milyon dolar kazanan Robert Downey Jr. seyirci bu filmlerden bıkana ya da oyuncu hayatını kaybedene kadar daha birçok kez Süper Kahraman “Iron Man” kostümünü giyecek.

World War Z / Maliyet: 200 milyon dolar

Güldürü klâsikleriyle sinema tarihini tümden değiştiren mizah ustası Mel Brooks’la kadın oyuncu Anne Bancroft’un oğlu Max Brooks’un yarattığı romanın uyarlaması. Brad Pitt bu kıyamet günü senaryosunda Zombilerle savaşıyor.

Star Trek Into Darkness / Maliyet: 190 milyon dolar

Star Wars 7’yi yönetmeye hazırlanan J. J. Abrams’ın elinden çıkma bir film… 1966’da başlayan televizyon dizisi yavrulaya yavrulaya 12 sinema filmi doğurdu… Türkiye sinemasından Sadri Alışık’ın Turist Ömer Uzay Yolunda’sı buna dahil değil…

The Great Gatsby / Maliyet: 127 milyon dolar

1925 yılında ilk kez okurlara sunulan aynı adlı edebiyat şaheserinin (yazarı: Francis Scott Fitzgerald) uyarlaması olan Muhteşem Gatsby’nin 2013 çevrimi de Scott Fitzgerald’ın hikâyesindeki gibi yazar olmak isteyen Nick Carraway’in (Tobey Maguire canlandırıyor) Midwest’ten ayrılıp New York’a yerleşmesiyle başlıyor. Hikâyenin geçtiği 1922 senesi baharı, ahlâki değerlerin çöktüğü, ışıltılı jazz hayat tarzı, kaçakçıların ve yükselen hisse senetlerinin dönemidir. Amerikan rüyasının peşinden giden Nick, kuzeni Daisy ve onun çapkın kocası Tom Buchanan sayesinde evinde sürekli çılgın partiler düzenleyen, gizemli milyoner Jay Gatsby’e komşu olur. Nick artık son derece varlıklı ve zengin insanların aşk ve entrika ile dolu hayatlarına çekilmiştir; bu hayata şahit oldukça imkânsız/karşılıksız aşk, bozulamaz hayaller ve trajedilerle dolu bir romana imza atacaktır.

Daha önce What’s Eating Gilbert Grape (1993), The Aviator (2004), Blood Diamond (2006) ile Oscar adaylığı kazanan oyuncu Leonardo DiCaprio The Great Gatsby-Muhteşem Gatsby’de başrolde…

Caprio sadece Inception’dan 59 milyon dolar kazanmıştı.

Geçen Yılın En Başarılı Yapımlarından Bazıları:

* Life of Pi-Pi’nin Yaşamı / Yapım Bütçesi: 120 milyon dolar / Dünya sinema hasılatı: 608 milyon dolar

* Argo / Yapım Bütçesi: 44 buçuk milyon dolar / Dünya sinema hasılatı: 232 milyon dolar.

* Lincoln / Yapım Bütçesi: 65 milyon dolar / Dünya sinema hasılatı: 274 milyon dolar.

* Django Unchained-Zincirsiz / Yapım Bütçesi: 100 milyon dolar/Dünya sinema hasılatı: 422 milyon dolar.

(26 Mayıs 2013)

Hakan Sonok

hakansonok.sonok1@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir