Firari Hayvan Dostlarımız Yuvaya Dönüyor

Madagaskar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları (Madagascar 3: Europe’s Most Wanted)
Yönetmen: Eric Darnell-Tom McGrath-Conrad Vernon
Müzik Hans Zimmer
Oyuncular: Ben Stiller (Alex), Frances McDormand (DuBois), Sacha Baron Cohen (Julien), Jessica Chastain (Gia), Chris Rock (Marty), Cedric the Entertainer (Maurice), Bryan Cranston (Vitaly), David Schwimmer (Melman), Jada Pinkett Smith (Gloria)
Yapım: Dreamworks (2012)

Üç boyutlu animasyon “Madagaskar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları”, insanı kahkahalarla güldüren çok eğlenceli bir film. Bu tatil zamanlarında çocuklar Türkçe konuşan bu filmde eğlenecekler.

Macera 2005 yılında başladı. Eric Darnell ve Tom McGrath’ın beraber yönettikleri “Madagascar-Madakaskar”ın ardından aynı ikili 2008 yılında “Madagascar: Escape 2 Africa-Madagaskar 2” filmini yaptılar. Dostlarımız aslan Alex, suaygırı Gloria, zürafa Melman ve zebra Marty, şempanze ve penguenlerin yardımıyla, “Büyük Elma” dedikleri New York’a dönme mücadelesi veriyorlar.

Macera dolu Amerika’ya…

Hayvanat bahçesi olan evleri, Central Park’ta. Ama bu o kadar kolay değil. Arabaları ve uçakları, insanlar gibi bu dünyada sadece penguenler kullanabiliyor. Uçak düşünce ortada kalan dostlarımızın yolu Monte Carlo’ya düşüyor. Oradan New York’a gitmeyi umuyorlar, ama orada da “hayvan konrol”den sorumlu Nazi ruhlu polis yüzbaşısı Chantal DuBois var. DuBois’nın elinden kurtulup İspanya’ya gelen dostlarımız orada Zaragoza Sirki’ni taşıyan trene binmek istiyor. Sibirya kaplanı Vitaly ve dişi jaguar Gia sirkin gözdeleri. Aksi Vitaly ikna edilince, maymunlar her zamanki numaralarını yapıp sirki satın alıyorlar. Yola çıkan trende macera bitmiyor. Peşlerinde de, dostlarımızı yakalamaya yemin etmiş DuBois da olunca macera ve kahkaha çoğalıyor. Benim gibilerin bile eğlendiği bu üç boyutlu animasyonda çocuklar havaya uçar eğlenmekten herhalde.

Üç boyutlu bu animasyon filmi Türkçe seslendirmeyle gösteriliyor. Onlara selâm yolluyoruz. Rusça, İtalyanca ve Fransızca aksanlı seslendirme muhteşem. Bilgisayarda üretilmiş resimlerde hayvanlara insani duygular verilmiş. Gerçekten inandırıcı. Mekânlar da gerçekçi gibi. Atmosferin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Monte Carlo sokaklarındaki araba takip sahneleri tam anlamıyla nefes kesici. Finaldeki New York bölümü de iyiydi. Çocuklara iyi bir tatil hediyesi 2012 yapımı “Madagascar 3: Europe’s Most Wanted-Madagaskar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları” filmi.

(07 Haziran 2012)

Ali Erden

ailerden@hotmail.com