64. Uluslararası Cannes Film Festivali’nde Akad’ın Hudutların Kanunu Filmi de Gösterilecek

Lütfi Akad’ın 1966 yılında çektiği Hudutların Kanunu adlı başyapıtı 64. Cannes Film Festivali’nde klâsikler bölümünde gösterilecek. Filmin restorasyonu, Dünya Sinema Fonu’nun seçici üyeleri arasında yer alan Fatih Akın’ın çabalarıyla yaptırıldı. Başkanlığını Martin Scorsese’nin yaptığı ve 2007 yılında kurulan fon, sinema tarihindeki önemli filmleri, gözden kaçmış yapıtları yeniden seyirciye ulaştırmayı hedefliyor. Dünya Sinema Fonu tarafından destekleme kararı verilen filmler orijinal pozitiften aktarılarak dijital olarak yenileniyor. Film, Yılmaz Güney ile Lütfi Akad’ı buluşturan ilk film olma özelliğini de taşıyor. (Haber: Serpil Boydak.)

  • Basın Bülteni
  • Görsele haberin devamından üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • “64. Uluslararası Cannes Film Festivali’nde Akad’ın Hudutların Kanunu Filmi de Gösterilecek” üzerine bir yorum

    1. Merhabalar. Bu haberi bugün NTV’de Yekta Kopan’ın programında gördüm ve filmi daha önce izlemediğim için kendimi ayıpladım. Şimdi sizin sitenizi gezerken de iyice detaylara hakim oldum ve utancım katlandı diyebilirim.
      Geçen hafta I am Cuba filmini izleyip açılış sahnesine de hayran kalıp filmi izlememize imkân tanıyan Francis Coppola’ya minnattar kalmıştım ama bu kadar kolay ulaşabileceğim bir filmi Cannes Film Festivali sayesinde tanıyor olmak gerçekten kendi haneme çizdiğim kocaman bir eksidir, bu yorum da bunun kanıtı olsun istiyorum.

    Yorumlar kapalı.