Oscar Ödüllerinden Payını Alması Beklenen İki Film: The Wolf of Wall Street ve Butler

Yönetmen dalında yedi kez Oscar adaylığı elde eden ve bir Hong Kong filminin yeni çevrimi olan “Departed-Köstebek”le Oscar’ı kazanan Martin Scorsese yeni filmi “The Wolf of Wall Street”le birçok dalda Oscar adaylığı elde edeceğe benziyor.

“The Wolf of Wall Street”, bir güveni kötüye kullanma öyküsü… Gerçek bir yaşam öyküsüne ve iki anı kitabına dayanıyor. Hırslı, açgözlü, açıkgöz, insanları aldatmaktan daima büyük bir haz duyan Jordan Belfort (1962 doğumlu) yüksek miktarda para sahibi olabilmek için yapmayacağı düzenbazlık olmayan ve bunun bedelini ödemeye de hazır bir borsacıdır. Kanunları çiğneyerek, insanları aldatarak elde ettiği büyük serveti günü gününe harcamayı da ihmal etmez. Uyuşturucu kullanır, lüks hayatın, tatlı hayatın ve saatlik ücreti cep yakan fahişelerin bağımlısıdır.

Oliver Stone’un “Wall Street-Borsa” ile “Wall Street: Money Never Sleeps-Borsa: Para Asla Uyumaz”ıyla ve Steven Spielberg’ün “Catch Me If You Can-Sıkıysa Yakala”sıyla akrabalıkları olan bir yapımla karşı karşıyayız.

“The Wolf of Wall Street” yönetmen Martin Scorsese ve oyuncu Leonardo DiCaprio’nun beşinci işbirliğidir.

“What’s Eating Gilbert Grape” (1993), “The Aviator” (2004), “Blood Diamond” (2006) ile Oscar adaylığı kazanan oyuncu Leonardo DiCaprio bu filmin aynı zamanda yapımcıları arasında.

Oyuncu kadrosunda “The Artist”le Oscar kazanan Fransız Jean Dujardin de var. Bütçe: 100 milyon dolar. Türkiye Gösterim Tarihi: 15 Kasım 2013

Küresel Süperstar Leonardo DiCaprio’nun Film Film Kazançları:

* The Basketball Diaries / 1 milyon dolar
* J. Edgar / 2 milyon dolar
* Titanic / 2 buçuk milyon dolar
* The Beach / 20 milyon dolar
* Catch Me If You Can / 20 milyon dolar
* The Aviator / 20 milyon dolar
* The Departed / 20 milyon dolar
* Blood Diamond / 20 milyon dolar
* Inception / 59 milyon dolar

Scorsese ve DiCaprio’nun Diğer Ortak Filmleri:

* New York Çeteleri-Gangs of New York / Bütçe: 97 ila 100 milyon dolar/Dünya sinema hasılatı: 193 milyon dolar.
* Göklerin Hakimi-The Aviator / Bütçe: 110 milyon dolar/Dünya sinema hasılatı: 213 milyon dolar.
* Köstebek-The Departed / Bütçe: 90 milyon dolar/Dünya sinema hasılatı: 289 milyon dolar.
* Zindan Adası / Bütçe: 80 milyon dolar/Dünya sinema hasılatı: 294 milyon dolar.

Scorsese’nin Ödülleri:

* En iyi filmlerinden “Taksi Şoförü-Taxi Driver”la Oscar ödülüne aday olamaması tam bir skandal olarak kabul edilmektedir.
* “Raging Bull”, “Günaha Son Çağrı-The Last Temptation of Christ”, “Sıkı Dostlar-Goodfellas”, “New York Çeteleri-Gangs of New York”, “Göklerin Hakimi-The Aviator”, “Köstebek-The Departed”, “Hugo”yla Oscar adaylığı elde etmiş ve “Köstebek”le Oscarı kucaklamıştır.
* Cannes Festivali’nde “Geç Saatler-After Hours”la yönetmen, “Taksi Şoförü”yle Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.
* “Geç Saatler”, “Kahkahalar Kralı-The King of Comedy” ve “Alice Artık Burada Oturmuyor-Alice Does’nt Live Here Anymore” adlı filmleri de Altın Palmiye adaylığı elde etmiştir.

Obama’yı Ağlatan: “The Butler”

Başkan Barack Obama’yı hüngür hüngür ağlatan ve otuz milyon dolara malolan “The Butler” adlı filmin 02 Mart 2014’te sahiplerini bulacak Oscar ödüllerinde pek çok dalda adaylık kazanması bekleniyor… Filmin sinema hasılatı bu satırlar yazıldığında 130 milyon doları geride bıraktı.

“The Butler”, 1952’den 1986’ya kadar otuz dört yılda Beyaz Saray’da sekiz başkana hizmet eden Cecil Gaines adındaki uşağın gözünden yakın Amerikan tarihini konu alıyor.

Filmin yapımcıları arasındaki Laura Ellen Ziskin, 2011’de erken yaşta (61) kanserden ölmüştü. “The Butler” yılın en iyi filmi Oscar’ını elde edebilirse Ziskin öldükten sonra Oscar kazanan filmciler arasındaki yerini alacak. Ziskin vefat ettiğinde “Julia” ve “Ordinary People” filmlerinin senaryolarıyla iki Oscar heykelciği sahibi olan Alvin Sargent ile evliydi.

“The Butler”da Beyaz Saray çalışanı Cecil Gaines’ı “The Last King of Scotland-İskoçya’nın Son Kralı”ndaki Uganda diktatörü İdi Amin rolüyle Oscar kazanan Forest Whitaker, onun eşi Gloria’yı Oprah Winfrey canlandırdı.

“The Butler”ın Dev Oyuncu Kadrosunda Başka Kimler Var?

* “Julia”yla Oscar kazanan Vanessa Redgrave.
* “Jerry Maguire”la Oscar kazanan Cuba Gooding Jr.
* “Hustle & Flow-Sahne Ateşi”yle (Filmin Türkiye’deki DVD adı) Oscar adaylığı elde eden Terrence Howard.
* “Klute-Fahişe” ve “Coming Home-Eve Dönüş”le iki Oscar kazanan Jane Fonda (Başkan Reagan’ın Karısı Nancy rolünde).
* “Good Will Hunting-Can Dostum”la Oscar kazanan Robin Williams (Başkan Eisenhower rolünde)
* “High Fidelity-Sensiz Olmaz”la Altın Küre’ye aday olan John Cusack (Başkan Nixon rolünde).
* TV dizisi “Rasputin”deki rolüyle Altın Küre kazanan Alan Rickman (Başkan Reagan rolünde)
* James Marsden (Suikaste kurban giden Başkan Kennedy rolünde)
* Minka Kelly (Başkan Kennedy’nin eşi Jacqueline rolünde)
* Chloe Barach (Kennedy çiftinin şu sıralar Japonya’ya ABD büyükelçisi atanan küçük kızı Caroline rolünde)
* TV dizisi “RKO 281”de Orson Welles’i canlandırarak Altın Küre ödülüne aday gösterilen Liev Schreiber (Başkan Johnson rolünde)
* Nelsan Ellis (Afrika kökenli Amerikalıların hakları için mücadele ederken 1968’de suikaste kurban giden Martin Luther King Jr. rolünde)

Amerika Birleşik Devletleri’nin En Etkili Kadını: Oprah Winfrey

Oprah Winfrey, Hillary Clinton ve Barack Obama’nın Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için yarışında Obama’yı destekleyerek tarihte ilk kez bir Afrika kökenli Amerikalının Beyaz Saray’a seçilmesinde büyük rol oynamıştı; Winfrey’in tercihi Amerikalıların ilk kadın başkanlarını seçmesini de ileri bir tarihe ertelemiş oldu!

Yaklaşık üç milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 500 kişisi arasında yer alan Oprah Winfrey bu servetini “The Oprah Winfrey Show”a borçlu. Bu program 8 Eylül 1986 ile 25 Mayıs 2011 tarihleri arasında yayınlanmıştı…Winfrey’in programdan yıllık kazancı 315 milyon doları buluyordu…

Oprah Winfrey sinemada da çok seçici tercihler yaptı… 35 bin dolar ücret aldığı ve Alice Walker’ın Pulitzer ödüllü romanının uyarlaması olan “The Color Purple-Renklerden Moru” (kitabı Türkiye’de bu adla okur karşısına çıktı) 11 dalda Oscara aday gösterildi; bu filmdeki oyunuyla Oprah Winfrey de Oscara aday olmayı başardı.

Winfrey’in baş rolünde olduğu, “Silence of the Lambs-Kuzuların Sessizliği”nin yönetmeni Jonathan Demme’in filmi “Beloved-Sevilen” (kitabı Türkiye’de bu adla okur karşısına çıktı) ise Nobel ve Pulitzer ödüllü yazar Toni Morrison’un romanından uyarlanmıştı.

(31 Ekim 2013)

Hakan Sonok

hakansonok.sonok1@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir