Bursa, Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’ne Sahip Çıktı


Bursalı sanatseverler, İnSanat Sinema Derneği’nin öncülük ettiği “Bursa, Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’ne Sahip Çıkıyor” etkinliği için; Bursa’nın 2 buçuk milyonluk ‘köyleşmesi’ne karşı çıkmak için 31 Ocak Pazartesi günü saat 14:30’da tarihi belediye binası önünde toplandı. İnSanat Derneği ile birlikte, Bursa Şehir Tiyatrosu, Ekim Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu’ndan da sanatçıların bireysel olarak desteklediği etkinlikte hazırlanan bildiri okundu. Festival ile ilgili hazırlanan taslak proje ve bildiri, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’ye sunuldu.

 • Bildiriye ulaşmak için tıklayınız.
 • facebook Sayfası
 • Festival hakkında geniş bilgi için tıklayınız: 1 / 2 / 3 / 4
 • Yüksek çözünürlüklü fotoğraflara haberin devamından üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Suat Oktay Şenocak (Adı Aşk Bu Eziyetin Filminin Yönetmeni)

 • “Bursa, Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’ne Sahip Çıktı” üzerine 2 yorum

  1. Sinema adına birşeyler yaptığını zanneden Suat Şenocak ve ekibi aylarca “İpek Yolu Film Festivali neden kaldırıldı” diye soracağına İpek Yolu Film Festivali’nin kaldırılma sebeblerini araştırsaydı nedenini anlardı. İpek Yolu Film Festivali kaldırıldı ama onun yerine sürekliliği olan Sinema Okulu ve devamında Sinema Festivali yapılacak. Organizasyon adı altında Bursa’ya hiçbirşey getirmeyen, sadece bir hafta gazetelerde yazılıp çizilen ve bir daha hatırlanmayan bu festivalin yerine yılın 365 günü sinema ve etkinlikle dolu bir altyapı hazırlanıyor. Şimdi birkaç kalemşör ve Suat Bey, İpek Yolu Film Festivali’nde azıcık onere edilmelerini mi özleyecekler de bu çığırtıyı kopartıyorlar. Aslında bu organizasyonu yapan firma ile ne gibi bağlantıları var onu da merak ediyorum. Ama facebook’da aylaraca fırtına kopartıp bunu da siyasi malzeme yapan, Başbakan’a ve Büyükşehir Belediye Başkanı’na söylemlerde bulunan bu zihniyet gereken cevabı dünkü protesto eyleminde aldı. 800 protestocu bekleyen Suat Şenocak ve grubu sadece 8 kişi ile toplanabildi. Bu protesto için söylediği söz: “Görelim bakalım Bursa mı büyük, bunlar mı?” Evet gördünüz. Bursa büyük ve bu büyük oyuna gelmedi.

  2. http://www.ipekyolufilmfest.com/ Bu siteye bak ve ağla. Ne yazık ki Şenocak’ın ne demek istediğini, amacını algılayamamışsın. Son Antalya Altın Portakal’la ilgili yazdıklarını okusaymışsın anlarmışsın. Türkiye’nin en etkili uluslararası film festivallerinden birini yok ettiler. Yerine kime ve neye hizmet ettiği belli olmayan Karagöz Atölyesi geldi. Hem biliyor musun o Karagöz Atölyesi için bile gidip Sayın Şenocak ve başkanı olduğu dernekten rapor aldılar ama İpek Yolu davası yüzünden onu dışladılar. Şenocak’tan dinledim durumu. Atölye ile ilgili rapor istemişler, hiç bir art niyet düşünmeyen Suat abi de herşeyi içeren bir rapor hazırlayıp vermiş Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Ya sonra? Recep Altepe’nin amacı aslında Hikmet Şahin’in başlattığı tüm işleri ortadan kaldırmak. Sırada Şehir Tiyatrosu’nu ortadan kaldırmak varmış, çünkü onu da Hikmet Başkan döneminde kurmuşlardı. Şimdi sorarım size kim zarar görüyor? Altepe yarın tarih olacak ama Şenocak ve arkadaşlarının yaptığı işler hep hatırlanacak. Altepe ise Bursa’nın göbeğine hançer misali sapladığı Doğanbey Evleri’yle, yok ettiği festivalle esefle hatırlanacak.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir