Vay Arkadaş Röportajı

Kemal Uzun’un ilk yönetmenlik denemesi olan “Vay Arkadaş”ı gösterime girmeden birkaç gün önce izledim. Hemen arkasında da sadibey.com adına yayınlanmak üzere hazırladığım soruları kendisine PR şirketi aracılığı ile gönderdim. Ancak üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen bir dönüş alamadım. PR şirketinden ise “Nedenini bilmiyoruz, hiç böyle olmazdı” cevabını aldım. Sonuç olarak, elimde cevapsız sorularla kalakalmıştım ki, Sadi abi müthiş bir fikirle çıkageldi: “Neden cevapsız sorularını yayınlamıyoruz ki?” Sanıyorum internet ortamında ilk defa böyle orijinal bir röportaj okumuş olacaksınız.

Öncelikle tebrik ediyor ve filminize başarılar diliyorum. TV izleyicileri sizi Genco, Gümüş ve daha birçok popüler TV dizilerinizden tanıyor. Uzun süredir sektörde olmanıza rağmen Vay Arkadaş: Manik, Tik, Dildo ilk sinema filminiz… Peki film çekmek için neden bu kadar beklediniz?

…..

Bir yönetmenin ilk sinema filmi çok önemli ve özeldir. Gelecek filmleri için de önemli bir referans olur. Gelecekte sizi yüksek bütçeli aksiyon – komedi tarzının yönetmeni olarak izlemeye devam mı edeceğiz yoksa farklı türleri de denemeyi düşünüyor musunuz?

…..

Vay Arkadaş: Manik, Tik, Dildo’nun hikâyesinde sizi çeken, heyecanlandıran neydi?

…..

Filminiz için yapılan yorumlardan biri de Guy Ritchie ile özdeşleşen Snatch tarzı bir film olduğu yönünde… Buna katılıyor musunuz?

…..

Bir de filmin özellikle açılış sahnesi ve birazda genel yapısı Her Şey Çok Güzel Olacak filmini andırıyor. Bir esinlenme söz konusu mu?

…..

Film için yapılan bir başka benzetme “Eğlenceli bir AVM sineması olduğu yönünde”. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

…..

Siz nasıl bir sinema izleyicisiniz?

…..

Sinema yazarlarının filminize yaklaşımı ve gelen yorumlar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu tarz yapımlar genellikle estetik kaygısından öte seyirci çekme kaygısında olduğu için sinema yazarlarıyla ters düşer. Ancak sizin bir denge sağlamaya çalıştığınız açıkça görülüyor… Sinema yazarlarından gelen yorumlara da baktığımızda bu hassasiyetinize saygı duydukları görülüyor…

…..

Film müzikleri için geleneksel besteci anlayışı dışına çıkıp bir alternatif müzik grubunun (Multitap) bestelediği özgün müzikleri kullandınız. Nasıl karar verdiniz? Bundan sonraki filmlerinizde gene bu şekilde farklı tarzlarda müzik gruplarıyla çalışmalarınızı sürdürecek misiniz?

…..

(08 Aralık 2010)

Gizem Ertürk

“Vay Arkadaş Röportajı” üzerine bir yorum

  1. Gizem, çok iyi fikirmiş, çok sevdim ben bu röportajı. 🙂 Bence artık dialoğa girmeden tüm röportajlar direk böyle yapılsın. Yönetmenlerin, sanatçıların yoğunlukları yüzünden zaten yüzyüze yapılan röportajlar artık internet ortamından sanal bir hale dönüştürülüyor. Bari bunu düzgün yapsalar. Bu arada filmin PR şirketinden Özlem var, bilirsiniz siz de, onlar size bu açıklamayı yaptılarsa bir tuhaflık olmalı bu işte. Çünkü bknz İletişim ilgi ve alaka açısından bildiğim en iyi PR şirketlerinden biri ve takip ettiğim kadarıyla sende işini en iyi şekilde yapmaya çalışan başarılı bir arkadaşımızsın. Tuhaf bir durum olmuş gerçekten. Umarım bu röportajın ses getirir ve amacına ulaşır. Eline sağlık… Süper… Süper… Sevgiler…

Yorumlar kapalı.