Siyaset Kirli Bir İştir…

…bir tek kadınlar engelleyebilir o kirliliği.

Yasadışı iş yapan kocalarının yarım bıraktığını tamamlamaya karar veren kadınlar, sıkı bir çalışmayla hedefe yönelirler. Bana sorarsanız daha da çok şey yaparlar… İzlemeyen için bir şey diyemem, ama izlerseniz, hemen her ülkede yaşanan siyaset kirliliğinin de önüne kadınların geçebileceğini kabul edeceğinize iddiaya girebilirim.

Güçlü yönetmen, güçlü oyuncular…

Güçlü film çıkması için yeter ve gerek şarttır. Yönetmen Steve McQueen, sakin ve bir o kadar da yalın diliyle başarılı bir film üretmiş. Heyecan da var, ama merak daha ağır basıyor film boyunca… Ne olacak?

Ne olmasını istersiniz? Filmde gerilim had safhada… Birbirlerini seven bir çift; sürekli didişen, belki pamuk ipliğiyle sürdürülen bir başka evlilik; çocukla uğraşırken kendini yitiren, belki de görüntüde sürdürülen bir diğer ilişki; en önemlisi de hep gizli kalacağı düşünülen aldatma… Koltuğa çakılı, nefes almadan pür dikkat izlediğiniz filmde, her yenilik sizin de kararınızı değiştirmenize neden oluyor.

Siyaset bunun neresinde?

Yerel seçimler öncesinde, başa güreşen iki adayın iktidarı elde edebilmek amacıyla yaptıkları, birbirinden kötü sonuçlar veren hırsları… Güçlü egolarıyla iktidar olmanın kazandırdığı itibarı çıkarları için kullanmayı düşleyen ve bunun için her tür yolu geçerli kabul eden adaylar ellerini ateşe sürmeyip maşa kullanırlar. Bazen közler düşer maşadan.

Entrikalar birbiri ardına sıralanırken, siz gözleriniz beyazperdede, birkaç ay sonra yapılacak bizdeki seçimlerin nelere gebe olabileceği aklınıza gelecek. Çıkın bakalım işin içinden çıkabilirseniz…

Dul Kadınlar -Widows- yönetmen Steve McQueen oyuncular Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki, Cynthia Erivo, Robert Duvall, Colin Farrell, Daniel Kaluuva, Brian Tyree Henry, Liam Neeson… 16 Kasım’dan başlayarak gösterimde…

(15 Kasım 2018)

Korkut Akın

korkutakin@gmail.com