Colin Firth, Büyüleyici Zoraki Kral’la Oscar Ödülünü Kucaklamaya Hazırlanıyor

A Single Man – Tek Başına Bir Adam’dan sonra The King’s Speech – Zoraki Kral’la ikinci kez Oscar ödülüne aday gösterilen Colin Firth, 27 Şubat Pazar gecesi ilk kez Oscar ödülünü kucaklamaya hazırlanıyor. Colin Firth, The King’s Speech – Zoraki Kral’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in babası rolünde… Bilindiği gibi dört kez Oscar adaylığı kazanan Helen Mirren, The Queen – Kraliçe’de 2. Elizabeth’i canlandırarak Oscar ödülü sahibi olmuştu.

Bu arada, 2. Elizabeth’in 04 Mayıs 1979 ile 28 Kasım 1990 arasındaki başbakanı Margaret Thatcher’i The Iron Lady – Demir Leydi’de canlandıran Meryl Streep’in de önümüzdeki yıl 17. Oscar adaylığını ve üçüncü Oscar’ını kazanması da bekleniyor.

15 milyon dolarlık yapım bütçesiyle gerçekleştirilen ve dünya sinemalarındaki hasılatı 200 milyon doları geride bırakmak üzere olan The King’s Speech – Zoraki Kral bu yılın mucize filmlerinden biri. Gerçek bir öykü, kamera arkasındaki ve önündeki baş döndürücü performanslarla desteklenmiş.

Bu filmde 11 Aralık 1936 ile 06 Şubat 1952 arasında İngiltere kralı olan 6. George’u canlandıran Colin Firth’ün adeta bukalemun gibi canlandırdığı karaktere dönüşmesi karşısında hem şaşırıyor, hem de büyüleniyorsunuz.

Kraliçe 2. Elizabeth’de Buckingham Sarayı’nda izlediği The King’s Speech – Zoraki Kral’dan çok çok etkilenmiş, bu filmi çok beğenmiş. The King’s Speech – Zoraki Kral’ı izleyen herkes gibi Kraliçe 2. Elizabeth’de özellikle Colin Firth’ün oyunculuğuna hayran kalmış.

Çünkü bu film Kraliçe 2. Elizabeth’in babasının, annesinin, amcasının, baba tarafından dedesinin, babaannesinin, kendisinin ve kızkardeşinin canlandırıldığı eşsiz bir dram.

Filmde Kraliçe 2. Elizabeth’in amcası 8. Edward, sevdiği daha önce evlenip – boşanmış – dul kadınla evlenmesine İngiliz devleti, hükümeti ve kilisesi karşı çıkınca 325 günlük Krallık görevinden istifa ediyor ve 2. Elizabeth’in babası 6. George hiç istemese de Kral yapılıyor.

The King’s Speech – Zoraki Kral’da özgüven ve cesaret yoksunu, emanet edildiği dadıların kurbanı, kekeme (şu anda dünya nüfusunun yüzde ikisi, yani 140 milyondan fazla insan kekeme) 6. George’u toparlayan, konuşma bozukluğu tedavicisi Avustralya asıllı Lionel Logue rolündeyse dört kez Oscar adaylığı ve bir Oscar ödülü kazanan Geoffrey Rush büyülüyor.

The King’s Speech – Zoraki Kral’da Kraliçe 2. Elizabeth’in annesini canlandıran Helena Bonham Carter’da (yönetmen Tim Burton ile evli; iki Oscar adaylığı ve bir Oscar’ı var) sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Bu arada, Helena Bonham Carter’da The King’s Speech – Zoraki Kral’ı izlerken çok çok etkilenmiş ve çok çok ağlamış.

The King’s Speech – Zoraki Kral’da bir başka efsanevi oyuncu da, çok küçük, fakat çok çok anlamlı bir rolde kelimenin tam anlamıyla döktürüyor. 1976’da dünya televizyonlarında yayınlanan I, Claudius – Ben, Claudius adlı mini dizide istemeye istemeye, zoraki olarak (6. George gibi) İsa’dan önceki yıllarda Antik Roma İmparatoru seçilen kekeme (yine 6. George gibi) Claudius’u canlandıran Derek Jacobi, The King’s Speech – Zoraki Kral’da İngiliz Kilisesinin 1936’lardaki en üst temsilcisi, yani Başpiskopos Cosmo Gordon Long rolünde…

(11 Şubat 2010)

Hakan Sonok

hakan.sonok@tr.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir