Osmanlı Cumhuriyeti

Gani Müjde’nin yönettiği ve Ata Demirer, Vildan Atasever, Ruhsar Öcal ile Sümer Tilmaç’ın oynadığı Osmanlı Cumhuriyeti, 21 Kasım 2008′de UIP Filmcilik dağıtımıyla Avşar Film tarafından vizyona çıkarıldı.
Filmde Atatürk’ün hiç lider olmaması, Kurtuluş Savaşı’nın yapılmamasıyla Osmanlı Cumhuriyeti’nin günümüze uyarlanmış devamı anlatılıyor.
Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı Cumhuriyeti’nin devam etmesi, Ankara’nın başkent olmaması, tabelaların, plâkaların hem Türkçe, hem Arapça olması, padişahın kaftanının altında takım elbise olması gibi trajikomik hikayeler ve ayrıntılar yer alıyor.

 • Basın Bülteni
 • Fotoğraflar
 • Web Sitesi
 • Fragman
 • IMDb
 • sadibey.com yazarlarının eleştirileri, haberler ve diğer basın bültenlerine haberin devamından üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  sadibey.com Yazarlarının Eleştirileri

  Ali Ulvi Uyanık Yazıyor
  Gizem Ertürk Yazıyor
  Orhan Ünser Yazıyor

  Diğer Basın Bültenleri ve Haberler

  3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali Bülteninden
  İstanbul’un Dört Bir Yanında Osmanlı Cumhuriyeti İnşa Edildi
  Padişah Ferman Çıkardı Cümle Alemi Osmanlı Cumhuriyeti’ne Çağırdı
  Gani Müjde, Osmanlı Cumhuriyeti’ni bakiniz.com’a Anlattı
  Merakla Beklenen Osmanlı Cumhuriyeti Sinema Filmi İçin Geri Sayım Başladı
  Osmanlı Cumhuriyeti’nin Afişleri Hazırlandı
  Osmanlı Cumhuriyeti Cenge Hazır

 • “Osmanlı Cumhuriyeti” üzerine 3 yorum

  1. Filmi yapanların mı, basın bültenini yazanların cahilliği mi bilmiyorum ama Türkiye’de hiçbir zaman Arapça konuşulmadi. Türkçe ve Arapça tabelalar diye kastettiğiniz şey Latin harfleriyle ve Arap harfleriyle yazılmış “Türkçe” tabelalarsa alfabe değişikliğiyle dil değişmiyor. Karamanlı Türkleri de Yunan alfabesiyle Türkçe yazıyor ve Türkçe konuşuyorlardı meselâ. Tarihsel bir komedi yapılıyorsa bunlara dikkat edilmesi gerekir.

  2. Evet, haklısınız, bu topraklarda harfler değişsede dil hiç değişmedi, hep hep aynı kaldı. Eskiden Arap alfabesini kullanıyorduk. Şimdi ise Latin alfabesini kullanıyoruz ama hep Türkçe konuşuyoruz.

  Yorumlar kapalı.