Araf (Yönetmen: Biray Dalkıran)

Biray Dalkıran’ın yönettiği ve Akasya Asıltürkmen, Murat Yıldırım, Kubilay Tunçer ile Yasin Şerif Tulun’un oynadığı Araf, 06 Ekim 2006’da Bir Film dağıtımıyla d. f. g. s. Yapım tarafından vizyona çıkarıldı.
Eda ve Cenk, akademide eğitim gördükleri yıllarında tanışıp evlenmiş genç bir çifttir. Genç çiftin mutluluğu, Eda’nın bir bebek beklediğini öğrenmesi ile iyice perçinlenir. Ancak hamileliğinin ilerleyen aylarında sıradışı tuhaf ve esrarengiz olaylar yaşamaya başlarlar. Cennetle cehennem arasında, arafta kalmış bir ruh, intikamını almak için dünyaya dönmüştür. Genç çift, Eda ile Cenk’in etrafını benzeri görülmemiş büyük bir dehşet saracaktır.

“Araf (Yönetmen: Biray Dalkıran)” üzerine 5 yorum

  1. Fragmanı izledim, gerçekten iyi olmuş. Zaten yönetmen Biray Dalkıran’ı çektiği kısa film, klip ve reklâmlardan da tanıyoruz. İşinde kaliteye önem verir. Ben inanıyorum bu film diğerleri gibi korku filmi ismi altında komedi filmlerine benzemeyecek. 6 Ekim’i iple çekiyorum. http://www.araf-film.com/html/araf___fragman_ve_teazer.html ‘dan da sinemalarda gösterilen fragmanı izleyebilirsiniz.

  2. Araf, hem bir korku filmi olarak hem de bir sinema filmi olarak maalesef çok kötü. Yönetmen reklâmcı ve klipçi olsa gerek ki, dramatikte teknik kurguda çok büyük aksaklıklar ve hatalar mevcut. Hikâye kürtaja eleştirel bakış getirmeye çalışırken gösterdiği o cenin sahnesi ve kadın kahramanın finalde açıklanan tutarsız sürpriziyle kendi tuzağına düşüyor. Filmin diğer bir yanlışlığıda -ki sanırım bunu bilerek seyirci çekmek için yaptılar- Araf suresini çok hatalı anlatıyor. Görünen o ki Araf’ın ekibi Araf suresinin anlamını kavrayamamış. Zira Araf, ruhların geri döndüğü yer değildir, bilâkis islâma göre ölmüş bir ruh bu dünyaya asla geri dönemez. Bu islâma göre küfür kabûl edilir. Ama bu film sanki Araf suresinde bu anlatılıyormuş gibi sapkın bir yol çizmiş kendine. Bunu çok yadırgadım. Geçen sezon gösterime giren ve Neml suresinden etkilenilerek çekilen D@bbe filminde ise Dabbe’tül arz ile ilgili ayet ve islâmın kıyamet anlayışı çok daha doğru işlenmiş ve bu yönüyle dini duyguları olan insanlardan takdir görmüştü. Üstelik D@bbe filmine de genç izleyiciler akın etmişti. Korku olarak başarılı olan D@bbe karakter zayıflıklarıyla puan kaybetmişti ama Araf filmini seyreden herkes D@bbe filmini gerçekten mumla arayacaklardır. Keşke korku sinemamız bir adım daha ilerleseydi ama maalesef Büyü’den bile daha kötü bir film Araf.

  3. Film teknik ve oyunculuk olarak oldukça başarılıydı. Kıyaslamak gerekirse bende diğer yazar arkadaşlara katılıyorum. Teknik olarak en eli düzgün korku / gerilim film denebilir. İlk film olmasına rağmen Biray Dalkıran omuzuna binen yükü iyi kaldırabilmiş. Filmin en önemli hatası ise normalden az dialoga sahip olması. Bu filme tamamen konsantre olamayanların anlamamasına neden oluyor. Filmin müzikleri albüm çıkartılacak kadar başarılı.

  4. Hayatımda gördüğüm en kötü Türk film Araf’tı. Vicdanlı olduğum için film diyorum, çünkü filmden başka herşeye benziyor.

Yorumlar kapalı.