59. Cannes Film Festivali’nin Ardından…

Cannes Film Festivali (Le Festival International du film de Cannes veya Le Festival de Cannes) dünyanın en prestijli film festivallerinden biri.

Alman orduları, Hitler’in emriyle Çekoslovakya’yı işgâl edince ilki 1939’da düzenlenen festivalde yarım kaldı. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 20 Eylül 1946’da festival tekrar gündeme geldi. 1939’daki ilk şenlikte savaş nedeniyle gösterilemeyen Goodbye Mr. Chips, La piste du nord, Lenin in 1918, The Four Feathers, The Wizard of Oz, Union Pacific ve Boefje jüri kararıyla 2002’de gösterildi.

Geleneksel olarak her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen festivale özellikle son yıllarda medya yoğun bir ilgi gösteriyor. Halka kapalı olan, dünyanın her tarafından sayısız oyuncu, yönetmen, yapımcı, eleştirmen gibi sinema sektörünün önde gelenlerinin katıldığı festivalin bu yıl 59.su gerçekleştirildi. Bu yılki festival jürisinin başkanı ise, 1997 yılında Happy Together filmiyle Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü alan Çinli yönetmen Wong Kar – Wai idi.

17 – 28 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerekleştirilen festival Da Vinci Şifresi filminin dünya prömiyeriyle açıldı. Film gösterimden önce Fransız aktör Vincent Cassell, açılış konuşması yaptı, konuşmasında Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’nin göçmenlerle ilgili politikasını da eleştirdi ve konuşmasında Bu festival benim için farklılıkların kutlamasıdır, sözleriyle bu eleştirisini tekrar dile getirdi. Oscar ödülleri konusunda tecrübeli Sidney Poitier de festivalin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Ken Loach, Pedro Almodovar, Nanni Moretti, Sofia Coppola, Paolo Sorrentino ve Nuri Bilge Ceylan gibi saygın sinemacıların son yapıtlarının da aralarında yer aldığı 19 film, 17 – 28 Mayıs tarihleri arasında Altın Palmiye için yarıştılar. Ancak 1955 yılından itibaren Altın Palmiye Ödülü adıyla verilen büyük ödül bu sene İngiliz yönetmen Ken Loach’a verildi.

Bu ödülün ülkelere göre dağılımı ise şöyle: Şimdiye kadar, Amerika Birleşik Devletleri’ne 18, İtalya’ya 12, İngiltere’ye 9, Fransa’ya 8, Danimarka ve Japonya’ya 4, Belçika, Rusya, İsveç, Almanya, Polanya’ya 2 ve İran, İrlanda, Meksika, Yeni Zelanda, İspanya, İsviçre, Cezayir, Brezilya, Çin, Çekoslovakya, Yugoslavya Federasyonu, Yunanistan, Hindistan ve Türkiye’ye 1’er tane verildi.

60. Cannes Film Festivali, 16 – 27 Mayıs 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

(29 Mayıs 2006)

Asya Çağlar

Kaynak: http://timesofindia.indiatimes.com ve
http://www.festival-cannes.fr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir