Adana Film Festivali’nde Büyük Ödül Koca Dünya’ya

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ödül kazananlar 24 Eylül Cumartesi akşamı kapanış töreninde açıklandı. Jüri başkanlığını yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda diğer jüri üyeleri yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ve Muhammet Uzuner’in değerlendirmeleri sonucunda En İyi Film Ödülü, Reha Erdem’in yönettiği Koca Dünya isimli filmin oldu. Yılmaz Güney Ödülü, Kıvanç Sezer’in yönettiği Babamın Kanatları’nın olurken, Adana Jürisi, Yüksel Aksu’nun İftarlık Gazoz’unu ödüllendirdi.

Ödül Listesi

En İyi Film: Koca Dünya (Ömer Atay)
Adana İzleyici Ödülü: İftarlık Gazoz (Yüksel Aksu / Elif Dağdeviren / Muzaffer Yıldırım)
Yılmaz Güney Ödülü: Babamın Kanatları (Soner Alper)
En İyi Yönetmen: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)
En İyi Senaryo: Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)
Jüri Özel Ödülü: Tarla (Yapımcı: Taha Altaylı)
En İyi Kadın Oyuncu: Gizem Erdem (Rüya)
En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)
En İyi Müzik: Bajar (Babamın Kanatları)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry (Koca Dünya)
En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe / Yunus Emre Yurtseven (Albüm)
En İyi Kurgu: Umut Sakallıoğlu (Babamın Kanatları)
Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu: Kübra Kip (Babamın Kanatları)
Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu: Musap Ekici (Babamın Kanatları)
Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Koca Dünya)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Ilgaz Kocatürk (Tarla)
SİYAD En İyi Film Ödülü: Babamın Kanatları (Soner Alper)
FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Reha Erdem (Koca Dünya)

Kısa Film Yarışması Sonuçları

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

En İyi Kurmaca Film: 7 Santimetre (Metehan Şereflioğlu)
En İyi Belgesel Film: Müsahip (İbrahim Aybek, Eren Bektaş)
En İyi Canlandırma Film: Nefretin Üvey Evlatlarıyız (Metin Vatansever)
En İyi Deneysel Film: Kes-Me (Aysu Uğur)
Kurmaca Jüri Özel Ödülü: En Yeni Gerçekçilik (Mehmet Ali Sevimli)
Belgesel Jüri Özel Ödülü: Baba Usta: Mezar İşleri Yapılır (Abdurrahman Baştuğ, Özgün Kabakçıoğlu)

Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması

En İyi Kurmaca Film Ödülü: The Silence (Sessizlik / Ali Asgari, Famoosh Samadi)
En İyi Canlandırma Film Ödülü: Ghost Town (Hayalet Şehir / Marko Djeska)
En İyi Deneysel (Özgün Anlatım) Film Ödülü: Blood Brothers (Kan Kardeşler / Marco Espirito, Santo Miguel Coimbra)
En İyi Belgesel Film Ödülü: Fatima (Fatima / Nina Khada)
Kurmaca Film Jüri Özel Ödülü: Daughter Of The Bride (Gelinin Kızı / Tamar Rudoy)
Deneysel (Özgün Anlatım) Film Jüri Özel Ödül: The Asfalt (Asfalt / Süleyman Demirel)
Canlandırma Film Jüri Özel Ödülü: Noevus (Noevus / Samuel Yal)

Arif Keskiner – Menderes Samancılar – Ceyda Düvenci

Candan Yaygın – Tuba Ünsal – Muammer Brav

Cem Davran – Yüksel Aksu – Hüseyin Sözlü (Adana Büyükşehir
Belediye Başkanı) – Cem Yılmaz – Elif Dağdeviren

Kaan Çakır – Tuba Büyüküstün

Selim Atakan – Zuhal Olcay

Soner Alper – Cem Yılmaz – Hüseyin Sözlü –
Yüksel Aksu – Tayfun Pirselimoğlu

Yüksel Aksu – Musap Ekici – Hüseyin Sözlü –
Menderes Samancılar – Atay Sözer – Ecem Uzun – Berke Karaer

Zuhal Olcay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir