Denizlerin Dalgasıyım

Sevinmesin ey zalımlar öldüğüme benim
Yiğit ölmez kolay kolay, ben ölmedimki
Bakmayın suskunluğuma, bakmayın durgunluğuma
Bedel verdim her kavgada, yenilmedimki
Denizlerin dalgasıyım, ben halkımın kavgasıyım
Yarınların sevdasıyım, yenilmedimki
Gelir günler gelir elbet, gör o zaman beni
Bana neyler zalım felek, ben ölmedimki
Esirgemem sözümü ben, çıkıp gelsede ölüm
Geri götüremez adımlarımı
Ve yıldıramaz beni hiçbirşey gülüm
Ne dikenler bıraktım ardımda, ne dikenler
Ki uçları hâlâ kanıyor ayaklarımda
Oysa karanfiller ekmiştim yollara
Aşk ile mızrap vurup sevdalı sazıma
Kavgamı türkülemiştim yarın bakışlı çocuklara
Ve semahlar dönmüştüm turnalar gibi
Pir aşkına, hak aşkına, halk aşkına
Kim söyleyebilir öldüğümü kim
Siz türkü gibi dağılırken dağ yollarına
Ve toprak gibi yeşerirken memleketim
Kim söyleyebilir solduğumu kim, ben ölmedimki
Denizlerin dalgasıyım, ben halkımın kavgasıyım
Yarınların sevdasıyım, yenilmedimki

“Denizlerin Dalgasıyım” üzerine 58 yorum

 1. Ne diyeyim ki, yorum yapmak bize mi düşer. Sadece çok güzel diyebilirim. Başarılarının devamını dilerim… Herkese saygılar.

 2. Yorum yapılacak hiçbir şey yok, herşey ortada. Bence Selda Bağcan’a çok teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

 3. Bu türküyle Deniz Gezmiş’i, Yusuf Aslan’ı ve Hüseyin İnan’ı daha çok özlüyorum. Selda Abla’nın sesine, Yusuf Hayaloğlu’nun da yorumuna sağlık.

 4. Vallahi o kadar güzel bir yorum yapmışsınki canların canı Selda Bağcan ablam benim. Harikasın, diyecek tek bir sözüm var, başarılarının devamını bekliyorum.

 5. Unutmadık… Unutturmayacağız. Dinlediğimiz her şarkıda, şiirde varsınız. İyi ki varsınız…

 6. Hayret. Benim tanıdığım ülkücüler ne Selda Bağcan’ı ne de Yusuf Hayaloğlu’nu sever. Seviyorum diyorsan sende bizden birisindir kardeş.

 7. Var mısınız yeni bir gençlik hareketi başlatalım. Adı da Dev – Hak olsun.

 8. Evet gerçekten Deniz’i, Yusuf’u, Hüseyin’i özlüyoruz. Keşke aramızda olsalardı…

 9. Başta Sayın Selda Bağcan hanımefendiye yüreklerimizdeki o unutulmaz üç fidanı tekrar yeşerttiği için minnettarım. Teşekkürler Selda abla. O’na da o yakışırdı. Onları asla unutmayacağız. Gençlik var oldukça onlarda herzaman gençliğin yüreğinde var olacaklardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yusuf Hayaloğlu’na da katkılarından dolayı teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Teşekkürler Yusuf Bey. Deniz, Yusuf ve Hüseyin arkadaşlarımızın anıları karşısında saygıyla eğiliyoruz. Onlar ölmedi ki… Gençlik artık uyansın diyorum… Herkese saygılar.

 10. Selda ablayı çok seviyorum. Her şarkısı çok güzel. Ellerine, ağzına sağlık Selda abla; klipde şarkıda süper.

 11. Ne söylenebilir bu şarkıya? Bizler seninle büyüdük Selda abla. Ahmet abinin şarkılarıyla, Che’nin azmiyle, Deniz’lerin korkusuzluğuyla büyüdük. Bunu başkaları anlayamaz. Ne mutlu Türküm diyene, ne mutlu böyle arkadaşlarımız var.

 12. Bu şarkı bana tek bir şeyi hatırlatıyor. İnsafsızca, vicdansızca Deniz’i, Yusuf’u, Hüseyin’i idam edenleri hatırlatıyor. Yazıklar olsun onlara, o genç yaşta bu kadar azabı çektirenlere. Onlar tek bilek, tek yürektiler ama onlardan sonra kimse öyle olamadı. Saygı ve sevgilerimle… Çağlar Çavuşoğlu

 13. Selda Bağcan’a ve Yusuf Hayaloğlu’na böyle güzel eserler için minnettarız. Onların sayesinde gururlu ve hoyrattır duruşumuz; onların sayesinde adamın gözüne dik bakarız. Birde Ahmet Baba aramızda olsaydı, var ya.

 14. Selam arkadaşlar. Ben bir Türk olarak devrimci olmaya karar verdim! Neden diye merak ediyor musunuz? Çünkü ben geç de olsa, Deniz, Hüseyin, Yusuf, Mazlum, Hayri ve daha nicelerinin niçin ve neyin yolunda şehit düştüklerini anladım. Bu yüzdende Selda Bağcan ve Yusuf Hayaloğlu’na çok teşekkür ediyorum.

 15. Geçen gün arabada dinliyordum, o öfkeyle farkında olmadan hız sınırını fazlasıyla aşmışım. Ahhh be Selda Abla, niye insanlar bu kadar vicdansızmışlar ve hâlâda öyleler… Deniz, Yusuf, Hüseyin, sizi özlüyoruz; sizdeki tek yürekliliği özlüyoruz; sizdeki cesareti özlüyoruz ama sadece özlüyoruz. 🙁

 16. Geçen gün arkadaşım Mehmet’lerde dinledim, çok beğendim. Süper bir şarkı. Deniz, Yusuf, Hüseyin ve Mahir’i seviyoruz.

 17. Bu şarkı Mehmet Özcan’ın bestesidir; O daha güzel söylüyor.

 18. Deniz Gezmiş, rahat uyu. Sizlerin vatan için korkusuzca verdiğiniz mücadelenin devamını sizlerin eserleri olarak biz sürdüreceğiz. Selda Abla yüreğine, ağzına sağlık. Çok güzel okuyorsunn ve senin kadar güzel okuyan, bu büyük esere renk katan Yusuf Hayaloğlu’na saygılarımı iletmek istiyorum.

 19. Keşke hayatta olsalardı ve bize bir çıkış yolu gösterme imkânları olsaydı. Yıllar önce bu günleri görmüşlerdi sanırım. Ruhları şad olsun. Sizi özlüyoruz.

 20. Denizlerin dalgasıyız… 68 kuşağı ve devamı gerçek vatanseverlerini unutmayacaktır.

 21. Öfke gururu törpüledikçe, teslimiyeti karaktere işledikçe, yüreğimizdeki ateşiniz sönmeyecek arkadaşlar… Darağaçlarında solmayan üç fidanın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

 22. Bu kadar değerli, bir o kadarda temiz yürekli insanların ölüm yıldönümlerinde bir kez daha kahrolduk, neden bu güzel, halk aşkıyla yanan insanlar asıldılarda, bebek katilleri hâlâ yaşıyor diye. Bence bebek katili yaşayan bir ölü, Deniz ve arkadaşları ise asla ölmediler, Selda ablanın söylediği gibi.

 23. Geçse de yolumuz bozkırlardan Deniz’lere çıkar yolmuz. Biz artık halk olmuşuz. Halklar olmadan hammışız, halklarımızla pişmişiz, onlarla yanmışız. Halkımız için çarpışanlara selâm olsun. Kalbimizdesiniz 3 fidan.

 24. Şarkıyı sanatsal olarak da değerlendirin arkadaşlar. Hemen işin içine Deniz’i, Mahir’i soktunuz. Şarkı güzel de, yorumlar güzel değil. Canım sıkıldı açıkcası. Şarkı sanatsal olarak güzel; neye ve kime yazıldığını ise bilmem, bilmekte istemem.

 25. İnsanı doldurup doldurup boşaltan bir parça. Selda Bağcan’a sonsuz teşekkürler.

 26. Merhaba arkadaşlar. Yazıların hepsini okudum. Orada bir arkadaş diyor ki: Ben bir Türk olarak devrimci olmaya karar verdim.” Ben gülüyorum şu an. Deniz, Yusuf, Hüseyin, Mahir de Türk oğlu Türk’tüler. Bu mücadele başka bir mücadele, İyi araştır da devrimci ol,
  ama sözde olma. 🙂

 27. Selda Bağcan abla, Bu Türkülerimiz 5 albümünü çok beğendim. Seni çoook seviyoruz. En çok sevdiğim şarkın Turna Semahı’dır. Sana ne kadar iltifat etsek yinede azdır. Başarılarının devamını dilerim…

 28. Selda abla şarkılarınla resmen yüreğimden vuruyorsun. O sesin insanı kendinden geçiriyor. En sevdiğim şarkın Denizlerin Dalgasıyım mükemmel bir şaheser.

 29. Şarkı dinlemekle, lâstik yakmakla, polis otosu taşlamakla, küpe takıp, saç uzatmakla devrimci olunuyorsa kalsın, ben olmayım. Bir eski solculara bakın arkadaşlar, birde şimdikilere. rooneytalebesi@hotmail.com

 30. Geçmiş ancak bu kadar güzel anlatılır, nede güzel olmuş, Denizlerin dalgasıyım. Allah yüreğine dert vermesin. Sende gitme ki senin ve bizim gibiler sayesinde Deniz’ler, Yusuf’lar, Hüseyin’ler hiç ölmesin. Sen şarkılarınla yaşat, bizde kalbimizle ve yüreklerimizle yaşatalım.

 31. Ben ülkücü bir gencim ama anlayamıyorum bu şiiri sevmem için illâ solcumu olmam gerekir? Biraz mantıklı düşünün.

 32. Ben ülkücü görüşten olmama rağmen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına sonsuz saygı duyuyorum. Her Amerikan karşıtlığını komünizm zanneden beyinleri de Allaha havale ediyorum. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ruhları şad olsun.

 33. “Kim demişki bizim öldüğümüzü kim”, bu söz beni parçalıyor desem yeridir. Gerçekten onlar ölmediler, yüreklerimizde aşk hakkına, adalet hakkına yaşatırız. İyi ki varsınız, siz olmasaydınız belkide yoksulluğun ezilmiş kanatları altında olmadan yaşamak vardır. Ve belkide yükseliş hayali kuran, yükseklerden aşağı bakmaya üşenen insanların eziyeti, hürmeti altında yaşayacaktık. “Öğretmediler bize adaleti” diyor eski zamanımızın dedeleri. İşte bizim yolumuzu açan üç arkadaş bize adalet nedir öğrettiler. Allah razı olsun Selda ablamdan. Ne yalan söyleyeyim pek dinlemezdim ama bu şarkıda kopuyor insan, atar damarı atar gibi. Yusuf Bey’de aynı harikalığı sürdürüyor. Şiirlerini hiç kaçırmazdım, bu çıkınca gerçekten çok sevindim. Ağzınıza, yüreklerinize sağlık.

 34. ÖLen sadece bedenin, düşünceLerinin öLmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Seni seviyorum Deniiiz.

 35. “Siz türkü gibi dağılırken dağ yollarına ve toprak gibi yeşerirken memleketim”de PKK ve Kürdistandan bahsetmiyodur umarım. Siz ne düşünüyorsunuz bunun hakkında.

 36. Ne Deniz, ne Yusuf hiç biri yok artık. Yaşasın ülkücü hareket.

 37. Deniz, Mahir ölmüş diye millete kızıyorsunuz. Adnan Menderes’i astılar, hanginiz çıkıp tepki gösterdiniz. Ülkücü gençlikiz.

 38. Deniz Gezmiş iyi görünüyor ama çok yasak şey yapmıştır. Erdal İnönü’nün kapısını bomba ile patlatmıştır. Bir solcu olarak karşıyım ben Deniz Gezmiş’e ama Mahsuni’yi seviyorum. 😀

 39. Sevgili arkadaşlar,
  Yukarıdaki şarkı, belirtildiği üzere şarkı vasfı ile siteye konuldu. Herhangi bir müdahalede bulunmadığımız siyasi yorumlarda taraf olmadığımızı belirtiriz.

 40. Recep arkadaş bu memlekette ne Deniz nede Yusuf tükenir. Evet bedenleri yok ama düşünceleri, görüşleri her zaman, her yerde yaşıyor. Ali Doğan adaş yorumuna binlerce teşekkürler. Selda abla, nişanlısı değildin ama o dönemde yaşamak bile bir şereftir.

 41. Selda abla, bambaşka bir sesin var. Sizlerin yolunda ilerleyebilmek, onları yaşatabilmek, hissetmek güzel bir duygu. Teşekkürler bu dünyada sizleri tanıdığım için.

 42. Deniz, Taylan, Hüseyin, Mahir, Yusuf size ihtiyacımız var. Sizin gibi cesur olmak isterdim, unutulmayacaksınız.

 43. Deniz, Hatırla Sevgili’yi izlerken içim acıyor, dayanılmaz bir acı. 6 Mayıs’ta Karşıyaka’dayım. Sen ölmedin, siz ölmediniz.

 44. Kimsenin konuşmaya hakkı yok! Madem Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı çok seviyorsanız sevginizi 1972 yılında gösterseydiniz! Şunu kimse unutmasın, o zamanlarda mecliste “3 fidan 3 yiğit asılmasın” diye 30’dan az oy kullanılmıştır… Burada ne demek istediğimi anlayan anlamıştır. Bana Deniz’lerin zamanındaki insanlar yorum yapsın, diğerleri sussunnn!!!

 45. Hiç kimse ama hiç kimse bu insanlara dil uzatmasın, yoksa uzatanların insanlığından şüphe ederim. Keşke onları eleştirenler onlar kadar bu memleketi sevselerdi, onlar kadar yürekli olsalardı. Şimdi şu anda ülkenin daha çok Deniz’lere, Mahir’lere, Yusuf’lara ihtiyacı var. Nurlar içerisinde yatsınlar. Böyle bir şarkı için de sevgili Selda’yı ve Yusuf Hayaloğlu’nu yürekten kutluyorum. Hiç kimse bu insanlara dil uzatmasın hiç kimse; onların insanlığından şüphe duyarım.

 46. Keşke onlardaki cesaret biraz da bizde olsa. Keşke bir şeyler konuştuğumuz şekliyle kalmasa da hayata geçirilebilse. Keşke devrimci gençlik olarak bizler tüm dilediklerimizi gerçekleştirebilsek. Denizlere, Mahirlere, Hüseyinlere, Ulaşlara, Yusuflara, Harunlara selâm olsun… Unutmayın ki izinizdeyiz.

 47. Arkadaşlar hepinizin yorumu güzel ama aranızdaki bazı arkadaşlar kendini bilmeden konuşuyor. Unutmayınki Mecliste oyveren insanları babalarınız, analarınız, dedeleriniz seçti. Onlara oy veriyorsunuz. Yorum yapmak istiyorsanız önce kafanızdaki at gözlüğünü çıkarıp atın ve silkinin, belki o zaman daha güzel yorumlar çıkar.

 48. Hepimiz denizlerin dalgasıyız… Ne Deniz’i ne Yusuf’u, ne Hüseyin’i ne de Mahir’i unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

 49. Bu sitede emeği geçen herkese teşekkürler.

 50. Özellikle Hayaloğlu’nun şiir bölümü çok güzel. Herkes bir gün solcu olacak.

Yorumlar kapalı.