Şaşkın Köpekler

Marziyeh Meshkini’nin yönettiği ve Gol Ghoti, Zahed, Agheleh Rezaie ile Sohrab Akbari’nin oynadığı Şaşkın Köpekler (Sag – Haye Velgard / Stray Dogs), 23 Aralık 2005‘de Bir Film dağıtımıyla Limon Film tarafından vizyona çıkarıldı.
Birkaç çocuk, düşmana ait olduğunu düşündükleri bir köpeği öldürmeye çalışır. Ama Gol ve Zahed, köpeği kurtarır. Çocukların da köpeğin de kalacak yerleri yoktur, anneleri hapistedir. Gardiyan sayesinde annelerinin yanında, hapishanede kalırlar. Ancak gardiyan anlaşmayı bozunca, içeri girmek için hırsızlık yapmaya karar verirler.

  • Marziye Meşkeni ile Şaşkın Köpekler Üzerine Röportaj
  • “Şaşkın Köpekler” üzerine 4 yorum

    1. İran sinemasının ilginç örneklerinden biri. Mohsen Makhmalbaf ekolünün içinde yer alan ancak kendine ait bir sinema dili ve anlatım özellikleri barındıran, coğrafyasının sorunlarına duyarlı bir biçimde yaklaşmayı beceren, dünya festivallerinde hatırı sayılır bir ilgi görmeyi başarmış bir film. Başrollerindeki iki sevimli çocuk kadar yoksun ve yoksul coğrafyanın doğal imkânsızlıklarını da aktör olarak kullanan; savaş sonrası Afganistan’ından çarpıcı izlenimlerin yer aldığı mutlaka görülmesi gereken bir film.

    2. Bence çok güzel bir film. Böyle filmlerden az kaldı, herkes görmeli.

    Yorumlar kapalı.