Hüdaverdi ile Pırtık

Sinemacılıkta Eylül – Mayıs ayları arasındaki 9 aylık süreye eskiden “sezon” denirdi. Ancak ne zamanki memlekette Amerikalılar, yani Warner Bros. ve UIP 1989’larda temsilcilik açmıştır, yaz mevsiminde de birinci vizyon filmler gösterime çıkmaya başlayınca sezon meselesi ortadan kalkmaya, hayatın kendisi gibi “sinema salonunda yeni film seyri meselesi” sürekli hale gelmeye başlamıştır. Zaman zaman bir kısım zevat Amerikalıların gelişinin sinema sanayiimizi öldürdüğünü, -bizim de içinde bulunduğumuz- diğer bir kısım zevat ise Amerikalıların yeni ve temiz kopyalarla, kapanmakta olan salonlara destek vererek önce yok olmalarını durdurduklarını, sonra yeni salon açılmalarına vesile olduklarını söyler. Nitekim güzel İstanbul’umuzda sıcağın zirveye çıktığı Ağustos ayının 11. gecesinde Mecidiyeköy’deki Odeon Cineplex salonlarına 2 salon daha ilâve oldu ve 7 adede çıktı. Odeon’cuların Kadıköy Bağdat Caddesi ve İstanbul yakasında standarda uygun salon yapılabilecek yerler aradıklarını da sinemaseverlere duyuralım.

Salonlarda serin hava imkânı sağlandığında yaz mevsiminde de birinci vizyon filmlerin gösteriminden randıman alınacak gibi gözüküyor. Neden derseniz, 65 milyonluk ülkemizde dediklerine göre yılda 24 milyon seyirci vardır. Eee bu mübarek insanlar “yaz mevsiminde de film seyredilir” kanaatine varırlarsa salonları doldururlar. Bir zamanlar: “Vatandaşların akın akın gittiği yazlık yörelerde bahçe sineması mı olur, kapalı sinema mı olur, yapın ve birinci vizyon filmleri oralarda da gösterin.” deye atmış idik. Netekim Bodrum, Marmaris gibi yörelerde bu uygulama yapıldı ve iyi de netice alındı. Bendeniz kendi payıma “kış mevsiminin zangır zangır soğuğunda kaloriferli sinemaya girmek” ile “yaz mevsiminin fokur fokur sıcağında serin bir sinema salonuna girmeyi” karşılaştırdığımda, inanın yaz mevsimi daha cazip geliyor. Üstüne üstlük yazın salondan çıktığınızda ortalık güllük, gülistanlık. Bilmem anlatabildim mi? Hem sonra bizim güzel halkımızın son keşfi nedir biliyor musunuz? Büyük alışveriş merkezleri serin hava tertibatlarını mükemmelen çalıştırdıklarından, hanımefendiler sebah kahvaltısına Fetma hanımlara, beş çayına Şehriban hanımlara gitmeyip, sabahları Akmerkez’e, akşamları Capitol’e uğrar olmuşlar. Binaenaleyh oralara kadar gittiklerine göre, serin bir sinema salonuna girerek, cümbür cemaat film de izleyebilirler.

Bildiğiniz gibi Temmuz ve Ağustos aylarında sizlerle beraber olamadık; ama bu değildir ki piyasadan çekildik. Adına “tatil” diyorlar, lâkin hayatın akışında öyle bir şey yok; dergi yayınlanmamakla birlikte meseleyi sizler için sıkı bir şekilde takip ettik ve etmekteyiz. Dergimizin bu sayısı biraz “yaz mevsimi ansiklopedisi gibi” oldu, ama olsun, netice itibarıyla hayatın yansımasıdır. Meselâ 9 Ağustos’ta Beyoğlu Sineması’nda gecikmeli olarak “Kayıp Otoban”ı seyrediyorum, arada fuayeyi dolaşayım dedim. “Arizona Rüyası”nın afişi önündeyken baktım makinist Mehmet Navruz da hava almak için çıkmış, biraz lâfladık: “Ağustos’ta bu seyirci iyi.” dedim. “Çok şükür abi.” dedi. “2-3 kişiye film göstermek hiç zevk vermiyor; salon kalabalık olunca makine dairesinde neşeyle çalışıyorum.” diye de ekledi. Makinist arkadaş bir cümlede “yaşamın manâsını” açıklayıverdi. Meselenin özü, işi severek yapmak, olayı yaşamak. Filmin başı ve sonu önemli değil, önemli olan iki saati heyecanla filmi seyrederek geçirmek.

Bu yaz gösterime çıkan yeni filmlerin çokluğuna bakarsak önümüzdeki kış bomba gibi bir sinema sezonu geliyor haberiniz olsun. Warner Bros.un Mel Gibson’lu “Vatansever”i ile başlayan sezona, bizimkiler de -yani A & P Filmcilik- güzel bir Bruce Willis filmi ile giriş yapıyorlar: “Komşum Bir Katil”. Sevgili patronumuz yan sayfada geçtiğimiz sezonun dökümünü yapmış, bendeniz de yaz süresince gösterime çıkan filmleri bir sayayım dedim: Haziran, Temmuz ve Ağustos’ta tam 41 adet film gösterilmiş. Bu da demektir ki: “Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur.” İnşallah.

Sadi Çilingir

“Hüdaverdi ile Pırtık” üzerine 113 yorum

 1. Hüdaverdi ile Pırtık’ı internetten baştan sona izleyebileceğim bir site varmı, lütfen söyleyin 🙁

 2. Ali Bey Amcaaa… Çok komik bir film ama artık TV.de vermiyorlar. Hüdaverdi’yi izlemek istiyorummm ve gülmek. 🙂

 3. Arkadaşlar Hüdaverdi’nin youtube’da kısa bir görüntüsü var.

 4. Ben bu Hüdaverdi’yi çoook seviyorum, çünkü benim birtanecik canım arkadaşım var, O’na çoook benziyor. Aslında bu Hüdaverdi arada sırada Star TV.de çıkıyor, kaçırmayın. 🙂

 5. Ben Hüdaverdi’yi çoook seviyorum; internetten filme nasıl ulaşabilirim?

 6. Arkadaşlar Kanal A’da sık sık, Star’da da arasıra yayınlanıyor. Bencede müthiş, gülüşü, bakışları süper komik. Böyle bir cevherin değerlendirilememiş olması çok yazık. 🙁

 7. Süper bir film, birileri resimlerinin nerede olduğunu biliyorsa lütfen söylesin. Cumartesi sabahı Star’da oynadı, koptum gülmekten.

 8. Hüdaverdi’nin resimlerini nereden bulabilirim, bana yardımcı olur musunuz (kenyali_rafi@hotmail.com)

 9. Alibey Amcaaa… Çok komik bir film de resimlerini bulamyorum. Nereden bulacağız, bir bilgisi olan varsa lütfen söylesin. Süper olacak. Ali Bey Amca, lahmacun yokmuş, bende diş macunu aldım. 😀

 10. Nereden izleyebilirim veya resimlerini nasıl bulabilirim. Lütfen yardım edin.

 11. Hüdaverdi’nin resimlerini bende arıyorum. Bulan varsa mail atarsa sevinirim.

 12. Ben çok seviyorum fakat resmini bulamadım. Varsa yollar mısınız?

 13. Çok güzel bir film ama izleyemiyoruz. Nereden izleyebilirim?

 14. İnternetten kesintisiz nereden izleyebiliriz? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?

 15. Hüdaverdi’nin resimlerini bulamıyorum. İnternetden izlemek istiyorum. Bulan varsa lütfen söylesin.

 16. Biri Allah rızası için Hüdaverdi’nin fotoğraflarını mail adresime atsın, yada diğer tüm sitelere yayalım. 🙁 😀

 17. HüdaveRDi ÇocukLuk KaHrAmAnIm. 🙂 Bende Arıyorum bu yaramazın ResimLerini. BuLuRsanız ßanada Atın. 😀

 18. O çocuk bir harika ama nedense hiç başına bakamadım. Eskiden, bir iki sene önce Star TV.de çıkardı. Nadiren ama şimdi hiç görünmüyor. Arkadaşlar bunun sebebi bizlerin televizyonu magazin ve saçma sapan diziler için kullanmamız olmasın? Bu tip filmleri artık çekmiyorlar, çünkü izlenmiyor. Neden, çünkü içinde şiddet yok, cinsellik yok, ahlâksızlık yok. Bu yüzden bu tip filmleri izlemek çok zor. youtube’da her dizi, her film var ama Hüdaverdi yok. Bir – iki sahnesi var o kadar. İnsanlar biraz daha bilinçli olsa.

 19. Allah rızası için birisi bana bildirsin, ben bu filmi ve resimlerini nereden bulabilirim. Normalde “Ali Bey amcaaa” olarak bilinir ama ben onu “Şükrü Bey amcaaa” olarak değiştirdim. Kankilerim Zeynep, Şükrü, Burcu, Nurgül anladılar. 🙂

 20. Böyle güzel bir filmin resimlerini, yada izlenilebilir videosunu nerede bulabilirim? Ne olur söyleyin.

 21. Allah rızası için şu canım Hüdaverdi’nin resimlerini bana gönderin, ne olur. google’da yok çıldırıcağım.

 22. öNceden ye$iLçam TV 2-3 güNde bir veriyordu. $imdi yAyın seyrİni değİştirdiğindeN beri vermİyor. KoMİk bir fiLmdi..

 23. Ben buldum. Resimlerini isteyen var mı arkadaşlar? 3 – 4 tane falan var. İsterseniz atabilirim size. Arkadaşlar galiba haklısınız; bu tür filmlerin izlenmeme sebebi bizler olabiliriz. Çünkü arkadaşlarında söylediği gibi bu tür filmlerde reyting olmama korkusu var ondan.

 24. Merhaba, bana Hüdaverdi’nin resimlerini gönderir misiniz? Sitelerde bulamadım. Teşekkür ederim.

 25. Arkadaşlar, Hüdaverdi’nin tek bir resmi, var. Oda google grafiklerden “Hüdaverdi” yazın, resim olarak çıkıyor. 😀

 26. youtube’da nerede var? Ben bulamıyorum; nerede olduğunu söyleyebilir misiniz acaba? 🙁

 27. Selâm arkadaşlar. Resimler bende var. Yani arkadaşlarım bir siteden almış. Bende de birkaç tane var. Alibey amcaaa 🙂 ile olan resimler hemde. Hani bir sahne vardı ki şöyle bir söz vardı: “Oğlum Alibey amcanın ağzını bi ara bakalım bu akşam bize gelecekler mi?” Belki hatırlarsınız; işte o resim bile var, yani tam ağız arama sahnesi. 🙂 Resimler benim pc.de ama herkese açık açık adres verememki, nasıl alacaksınız?
  Buradaki arkadaşlardan biri “ben böyle birini hiç duymadım” bile yazmış. Pes diyorum artık. Sağır sultanla yarışıyor galiba bu arkadaş. 🙂 Duymamak için sağır değil beş duyu organınında olmaması lâzım, pes yani.

 28. Hüdaverdi çok tatlı. Resimlerini bende bulamıyorum fakat youtube’da video görüntüleri var.

 29. Ben filmi arıyorum ama bulamıyorum. youtube’da sadece 3 dakikalık görüntüsü var ama ben filmin tamamını istiyorum.

 30. Hüdaverdi süper, bende de 1 – 2 fotosu var. Turkmax’da bir iki kere rastladım.

 31. Bana Hüdaverdi’nin resmini bulun lütfen. Google’ın altını üstüne getirdim birşey bulamadım. 🙁 Ne olur.

 32. Bende Hüdaverdi resmi var ama sadece bir tane. Mükemmel birşey, koskocaman gözlük, küçücük göz.

 33. Bende bu Hüdaverdi’yi çoook seviyorum ama hiç çıkmıyor TV.de. 🙁

 34. Hüdaverdi youtube’da yok, nereden izleyeceğim, lütfen bilen varsa söylesin.

 35. Bu filmi nasıl izleyebileceğimi söyleyin lütfen. Bayılıyorum bu çocuğa. 🙂 T.V.de de yok zaten. 🙁 Çok güzel bir film, T.V.de de yayınlansın.

 36. Hüdaverdi’yi çok seviyorum. Niye TV.de yayınlanmıyor? Nasıl izleyebilirim, bilen varsa lütfen yazsın.

 37. Hard diskimde sorun vardı, bir kişi msn.den istemişti dün gece, verememiştim. İsteyen olursa msn.ye cioo-x@hotmail.com eklesin, yalnız ekledikten sonra kendinizi tanıtın, yoksa siliyorum. 🙂

 38. Kankama bak, çok yakışıklı maşallah. Yerim ben onun gözlüklerini. 🙂 Tam komedi vallahi…

 39. Hüdaverdiii, ne haber, seni seviyorum. Canım bazen ATV.de, bazen Star’da çıkıyorsun. Arkadaşın Pırtık’ı çok seviyorum. Canlarım, öpüyorum ikinizi de, canlarımmm.

 40. Şimdi ATV Avrupa’da oynuyordu. Bebenin tipi bile adamı süründürüyor, çok komik, izlemenizi tavsiye ederim, ha ha ha. 😀

 41. Hüdaverdi, seni çok ama çok seviyorum. Hey Pırtık nasılsın, ben iyiyim.

 42. Hüdaverdiiii, aşkımsın benim. Sen benim için çok özelsin. Koca qözlüklerini yerim senin aşkitom. 😛 Çok seviyorum. Şimdi babam yaşındadır belki ama yinede çok tatlı. Çok tatlıymış, canım benim.

 43. Ben Bursa’dan Deniz. Hüdaverdiiii çok tatlısın, Pırtık seni seviyorum. Sen benimsin Hüdoşummm ben seninim, kimsenin olamazsın.

 44. Ben çoook seviyorum bu çocuğu. Çoook tatlı, “Ali Bey amca” deyişi yok mu, ay yerim ben onun o filimdeki halini. Bende resimleri var, eğer bana ulaşırsanız video bulabileceğiniz yerleride söylerim. Hüdaverdi için elele arkadaşlar. Ali Bey amcaaa… msn.mi vereyim: coolgirls_16_@hotmail.com Ben Ayşe, Ali Bey amcaaa…

 45. Arkadaşlar mrb, yok böyle bir film, gerçekten tam süper. Hüdaverdi’ye hasta olmayan yoktur herhalde. Birkaç arkadaşımı ekledim, umarım resimlerine ulaşırım. ”Ahh içim sıkılıyoor” (Gülmeyin sakın).

 46. Bunca yıldır Türk filmi izlerim ama bu zamana kadar Hüdaverdi’ye rastlamadım. Bir arkadaşım bahsetti ve ondan sonra bir sürü insandan duydum ve çok merak ediyorum. En yakın zamanda bulup izlemek istiyorum.

 47. Hüdaverdi sanırım gerçek adı ile Önder TEKİN çok yetenekli biriymiş.zamanında böyle birinin keşfedildikten sonra ihmale gelmesi yanlış bence.çünkü ben küçüklüğümden beri zevkle izlerim….arka arkaya bi çok kezde bıkmadan,sıkılmadan izleyebilirim.yorumlardan da anlaşıldığı üzere herkes severek beğenerek en önemlisi gülerek izliyor.gariptir ki cd sini kimse bulamıyor.eğer bulan varsa lütfen bana ve hüdaverdi pırtık özlemindeki insanlara ulaşılsın:) TEŞEKKÜRLER!

 48. Bu film niye TV.de yok. Herkes istiyor, bizce yayınlansa çok reytingi olur, inanın.

 49. Hüdaverdi bence en güzel filmlerden biri. Çok güzel olmuş, bunu herkesin izlemesini tavsiye ederim. 😀 Melis, Özge, Öznur, Cansu, Özlem ablalarııım.

 50. Selâm, ben Edirne’den Mustafa Bağbekleyen, Hüdaverdi’nin resmini bir aydır arıyorum, bulamadım, yardımcı olur musunuz?
  Hüdaverdi’nin filmi ne zaman oynarsa seyrederim, hiç kaçırmam. Her zaman onun gibi esprili ve komik olmaya çalışırım. Ben Edirne 75. Yıl, 8A sınıfında okuyorum. Herkese selâmlar.

 51. Msn.den isteyen arkadaşlara elimden geldiğince yardım ettim, gelip boş muhabbet için eklemeyin, yukarıda msn adresim var, isteyenler varsa tek link halinde verebilirim.

 52. Hüdaverdiii öyle şirinsin ki. Bilo’ya katılıyorum, keşke TV.de yayınlansa, bir saniye gözümü ayırmam.

 53. Hüdaverdi’ye bayılıyorum ve hemen hergün dilimde fakat fotoğraflarına ulaşamıyorum. Bununla ilgili aydınlatıcı bir ilân yazarsanız çok sevinirim. “Ali Bey amcaaa annemide kontrol eder misiniz”. 😀

 54. Hayatımda seyrettiğim en güzel film. Bayılıyorum Hüdaverdi’ye, bence herkes seyretmeli ve Hüdaverdi’yi artık ekranda görmek istiyoruz.

 55. Hüdaverdi’ye bayılıyorum. Sezercik’miş falan hepsi yalan. Hüdaverdi bir tane. 😛 Yok bunun gibisi ama TV.de de yok, yayınlanmıyor. Ne olur resimlerini, film cd.lerini nereden bulabileceğimi yazın. “Ananın örekesi olacağım” 🙂 diyor ya, orada bitiyorum. Bebeğim benim.

 56. Hüdaverdi matrak bir çocuk. “Esmer bomba 😀 patlayacaksın diye çok korkuyorum” 😀 Yeşilçam kanalında oynuyor bazen.

 57. Ölüyorum, bitiyorum Hüdaverdi’ye. Çok sevimli, şeker bir şey. Bir tane resmi var bende; her yerde aradım ama bulamadım. Lütfen yardım ediiin. Acaip çok seviyorum, böyle birşey olmaz. Çok komik, şeker bir çocuk.

 58. Bence de mükemmel bir çocuk, tipi ile bile güldürüyor! Bayılıyorum bu çocuğa ama bu filmi kanallarda sık sık verseler daha iyi olur. Bence basit diziler yerine böyle güzel eski Türk filmlerini versinler. youtube’da kısa kısa bazı bölümleri var.

 59. Vazgeçilmez eski Türk filmlerinden biri. Harikasın Hüdaverdi. Bizim eski Türk filmlerinin yerini hiç bir film tutmaz.

 60. Bence böyle bir filmin televizyonda yayınlanması hata. Çok harika bir film, en güzel çocuk oyuncu, anlatılmakla bitmez.

 61. Ben bu çocuğa bayılıyorum. Ne zaman görsem yada izlesem oyuncu olmak için kendimi paralıyorum, çünkü ben de onun yolunu izliyorum. Önder Tekin, yani Hüdaverdi, sana sesleniyorum. Ne olur ekranlara çık, seni çok ama çok özledik. Ben seni görmek istiyorum. Ailemin engellemesine rağmen oyuncu olma isteğimi bitiremiyorum, bunda en çok etkisi olan şeylerden biri sensin. Seni çok ama çok seviyorum, sen benim birtanemsin. Gözlüklü prensim. 😀

 62. Böyle filmler kalmadı, millet özenti olmuş. Özenti özenti yazılar yazıpta film, dizi diye millete yedirmeyin. Ben bir Türk vatandaşı olarak kaliteli filmler istiyorum, anlayana ama Hüdaverdi filmi süperdi; o çocuğa bayılıyorum, çok tatlı.

 63. Bir filmini izlemiştim, çok keyifli ve komik ama sanırım çok fazla filmi yok, bu da Türk sinemasının büyük kaybı bence. Aslında bu tarz filmlerin daha çok yapılması gerek, çünkü günümüzde şiddet içeren filmler daha çok rağbet gördüğü için bu tarz filmlere artık pek fazla yer verilmiyor, çünkü artık reyting korkusu var. Sahip çıkan arkadaşlara teşekkür ederim.

 64. Sen çoook tatlısın, çok açık sözlüsün. Dede gözlüklü şaşkın tatlı şey. Hayranım sana tatlım.

 65. Yorum yapan tüm genç arkadaşlara çok teşekkürler. Sitede öyle bir geziniyordum, hakkımda bir hayli yorum yazılmış. Herkese çok teşekkür ederim. Görüşmek isteyenlere buradan yardımcı olmaya çalışırım.

 66. Sevgili İdil, gözlük için yorum yapmışsın. Senin yorumuna biraz geçde olsa cevap yazmak istedim. O gözlük film gereği idi. Senaryoda rahmetli Sezgin Burak öyle bir tip çizmişti, bizde o tipe uygun olarak o gözlüğü taktık. Ayrıca o gözlüğün bir özelliği vardı, camları yoktu. Ben bu filmi yaptığımda 7 yaşlarındaydım, yapım yılı 1971 zaten. Sağlıklı, mutlu günler dilerim.

 67. Önder abi merhabalar. Keşke sinemada devam etseydiniz. Çünkü gerçekten çok güzel rol yapıyordunuz. Hakkınızda bir sürü şey aradım ama hiçbir bilgi yok. Sadece 1971 yılında rol aldığınız film var. Zaten sanırsam başka filmde rol almadınız. Şu anki halinizi merak ediyorum ve ne işle meşgulsünüz. Bu arada facebook’ta “Önder Tekin tekrar sahneye dönsün” diye grup açılmış. Sizi çok seviyoruz. Görüşmek dileğiyle şimdiden teşekkür ederim.

 68. Sevgili Şengül kardeşim, ilgine teşekkür ederim. Başka filmimin olup olmadığını merak etmişsin. 2. film olarak da sayın Ahmet Mekin ve Meral Zeren ile Ezilenler’i çekmiştim. Şu an özel bir şirkette memur olarak çalışmaktayım. Tekrar sahneye dönme konusuna gelince, şu an için düşünmüyorum. Ben çoktan unutulduğumu zannediyordum. Hatırlanmak güzel bir şey. Ayrıca aslen Gaziantepliyim. İlgine ve âlâkana teşekkür ederim. Görüşmek dileğiyle hayat boyu başarılar dilerim.

 69. Önder abi unutulmadığını bil. Çünkü daha geçen gün Hüdaverdi ile Pırtık filmini aradım deli gibi ve sonunda buldum. Ayrıca bir çok sitede de sizinle ilgili güzel yorumlar var. Umarım herşey gönlünüzce olur. Saygılar.

Yorumlar kapalı.