Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi

Mel Gibson’un yönettiği ve James Caviezel, Maia Morgenstern, Sergio Rubini ile Monica Bellucci’nin oynadığı Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi (The Passion of the Christ), 09 Nisan 2004’de Umut Sanat dağıtımıyla Umut Sanat / Özen Film tarafından vizyona çıkarıldı.
Film, Son Akşam Yemeği’nden sonra İsa’nın dua etmek için gittiği Zeytin Bahçeleri’nde açılır. İsa Jerusalem sokaklarında sırtına yüklenen çarmıhla tüm şehri geçerek büyük acılar içinde Golgotha’ya varır. Golgotha’da çarmıha gerilen İsa, Babası tarafından unutulduğunu zannetmekte ve korkmaktadır fakat şeytanın bu son baştan çıkarışının da üstesinden gelir.

“Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi” üzerine 30 yorum

 1. Çok güzel bir film. İsa’nın çilesini anlatıyor. Çok gerçekçi olmuş, güzel yani, tam bir film gibi. Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

 2. Filmi izledim ama bir çekicilik bulamadım. Bu kadar tartışma ve spekülasyona sahne oldu fakat mükemmel bir film değildi. Mel Gibson daha iyisini yapabilirdi. Sahneler biraz daha düzeltilebilirdi. Çünkü fazlaca vahşet var. Bu vahşeti biz zaten biliyoruz. Bence biraz daha verilmek istenen konu ve mesaja yönelinmeliydi. Teşekkür ederim.

 3. Ben Digitürk’ün MGM Movies kanalında da Hz. İsa’nın hayatını anlatan bir film izlemiştim. O da harika bir filmdi. Bu filmi izlerken göz yaşlarıma hakim olamadım. İnsanoğlunun kurtuluşu ve muhteşem bir zafer filmi. Çok güzel yapmışlar. İsa Mesih mübarek vücudunu bizim için haç üzerinde fidye olarak vermiştir. Ben Seher Kılıç’ın dediklerine katılmıyorum, çünkü İsa’yı tam olarak tanımıyor. Böyle bir film yaptığı için Mel Gibson’a teşekkür ederim.

 4. Arkadaşlar yapmayın! Adamlar kendi inanışlarına göre bir film yapmışlar. Yaradan’a baba diyen bir peygamberi anlatıyor. Bu film acele ile çekildi, çünkü İran’da müslümanlarla ilgili bir film üzerinde çalışıyorlardı. Büyük misyonerlerden olan Mel Gibson boş durmadı tabiki.

 5. Bencede mükemmel bir filmdi. Mel Gibson’a çok çok teşekkürler. İzlemeyen herkese tavsiye ederim ama 10 yaş ve üzeri olanlara.

 6. Film güzel ama asıl bakmamız gereken yer bir topluluğun göz göre göre nasıl yanlış bir inanca kapıldıkları. Onlar için çok üzülüyorum, umarım hepsi doğru yolu bulur.

 7. Büyüleyici, aksiyonu bol, sürükleyici bir film. İzlerken insanın kanı donuyor ve işkence sahnelerinde insanlığımızı birkez daha hatırlatıyor. Ben kendi adıma filmi çok beğendim. Herkesin izlemesini önerebilirim.

 8. Arkadaşlar siz filme gerçekten baktınız mı, yorumları yazarken neyi fark ettiniz? Ben şunu fark ettim, orada sanki herşeyi Yahudiler yapmış gibi gösteriliyor. Halbuki bu işin içinde, yani İsa’ya yapılan oyunun içinde Roma İmparatorluğu’da vardı ama filmde sanki onlar yokmuş gibi davranılmış, yani kendilerini temize çıkarmışlar.

 9. Bir müslüman olarak bu zulmün Hz. İsa’nın bedeninde değilde ona ihanet eden Yudas’ın bedeninde olması, benim filmden o kadar etkilenmememe sebep oldu. İhanet daima en şiddetli şekilde cezalandırılmıştır, film bunu kemiğine kadar başarmış, tabiki farketmeyerek. Koyu hristiyanlar için yürek burkan ve ağlatan bir film olmalı. Çünkü Hz. Muhammed’e böyle bir zulüm uygulansaydı da filmini çekseydik seyredemezdik. Hristiyanların yüreğine su serpelim, film her ne kadar aşırı gerçekçi olsada o İsa değil hain Yuda’ydı. Üzülmeyin, sadece bir film.

 10. Hayatımda izlediğim en iyi filmlerden birisiydi Hz. İsa’nın Çilesi. Vizyona girdiğinde seyrettim ve ekranlara verildiğinde de canım çok yandı bu filmi seyrettiğimde. Ağlamaktan kendimi alamadım, günlerce kendime gelemedim. Bu filmi yapan ve yaratan herkese çok teşekkürler. Herkesin izlemesini tavsiye ederim. 🙂

 11. Bence çok güzel bir filmdi. Bunlar gerçekler, gerçeklerden kaçanlar sevmez zaten böyle filmleri. Ölürken bile, kendisine kötü davrananlar için dua etmesi beni çok etkiledi. Düşünsenize kim yapar ki böyle bir şeyi, kimse tabiki. Oldukça duygusal ve ders vericiydi. Mel Gıbson’a teşekkürlerimizi sunuyorum, böyle bir yapımı bizlere sunduğu için. İyi günler.

 12. Sevgili din kardeşlerim bu film tabiki benide derinden etkiledi ama yukardaki arkadaşımın dediği gibi ben onun Hz. İsa olduğuna inanmıyorum, yani o acıları çeken hain arkadaşı idi bence, öyle biliyorum. Biz müslüman bir topluluğuz, Hz. Muhammet S. A. V. efendimiz Allahın Elçisi olmasına rağmen Allah ona bile Baba dedirtmemiş. Bu baba kelimesini biraz abartmışlar, çünkü o yaradandır. Sadece Baba olması bile söz konusu olamaz. Bizler kuluz yani onun yarattığı bırer insanız. Saçma, çok saçma, göğe bakarak “Baba” demesi, birde “Beni terkettin baba” demesi. Allah-ü Tealâ kimseyi yalnız bırakmaz ve terk etmez, bu böyledir. Bızler nankör bir toplum ve kullarız ama o asla terk etmez. İlginize teşekkür ederim. Yanlış bir kelimem olduysa hepinizden şimdiden özür dilerim. Hayırlı günler.

 13. Bunlar çok kötü, herkes çok çile çekmiş, bunu televizyonda izlemiştim. Hz. İsa’yı çok kötü bir şekilde vuruyorlar, her tarafı kan içinde oluyor, yani çok kötü. 🙂

 14. Film çok güzel, ben biraz fazla etkilendim filmden ama çok duygusal bir film. Hz. İsa’nın kırbaçlandığı ve çarmıha gerildiği andan çok ürktüm.

 15. “Müslümanım ve bundan gurur duyuyorum” diyenleredir sözüm. Dini görüşlerine saygım sonsuzdur fakat bazıları bu film hakkında çok saçmalamış. Şunu belirtmek isterim ki Kuran’da böyle geçen bir yazı yok. Fakat insanlar öyle yazıyor ki sanki o ana tanık olmuşlar gibi. Hiç kimse bilemez Hz. İsa’nın çilesini. Belki Baba dedirtti Resulallah, belki de dedirtmedi. Boş yere tartışma yaratmanın hiç bir anlamı yok bence diyorum. Sizlere ters gelecek bir lâfım, sözüm olduysa şimdiden özürlerimi sunuyorum genç arkadaşlarım.

 16. Arkadaşlar, Hz. İsa’nın çektiği çileleri bizler bilemeyiz. Filmde gerçek olmayan kimbilir kaç bölüm var. Güzel bir film ama yinede ayrıntılara bu kadar girmeyin bence, yoksa daha çıkamazsınız.

 17. Çok güzel bir film. Herkese tavsiye ediyorum. 5 gün filmin etkisinde kaldım ve son bölümünü defalarca izledim.

 18. Film çok güzel ama bir o kadarda duygusal. Söylemiştim, gerçekler her zaman acıdır, kimse bunu inkâr edemez. Yüce Rabbim herkesin, her zaman yanındadır. Bunu hiçbir zaman unutmadan hareket etmektir en doğrusu. İyi günler. 🙂

 19. Arkadaslar, İsa bizim için çarmıha gerildi, bunun kıymeti bilelim, bu iyiliği hiçbir zaman unutmayalım. Zaten kim Hz. İsa’nın geleceğini inkâr etse o kişi kâfirdir. İsa’nın Çilesi hayatımda izledim en güzel filmdi.

 20. Selâmünaleyküm değerli din kardeslerim. Fikrimce film güzel ama bilinmesi gereken nokta, gerçekte Hz. İsa’nın (a.s.) çarmıha gerilmemesidir. Kuran-ı Kerim’de Hz. İsa (a.s.) çarmıha gerilmediğini anlatmaktadır. Lütfen bilmeden yorum yapmayalım. Hz. İsa (a.s) dünyaya tekrar gelecektir ve Hz. Muhammed (s.a.v.) ümmetinden olacağı birçok hadiste belirtilmektedir. Bunlari bilmemiz önemlidir. Hepinizi selâmliyorum. Allah’a (c. c.) emanet olun.

 21. Önemli olan o büyük insana yapılmak istenen zulümdür. Gök yüzüne çekilmese nasıl bir zalimlikle karşlaşacaktı bütün insanlık şahittir. Yüce Allahın ne kadar merhametli olduğunu, onu gök yüzüne alışından bir kere daha anlıyoruz. Saygı ve hürmetle.

 22. Bu filmin gösterime girdiği ilk gün gösterilen ilgi çok büyük ve olağanüstüydü. Bu filmin DVD ve VCD.sinin çıkmasını istiyorum. Mel Gibson’a teşekkür ediyorum. Film hristiyanların gördüğü işkencenin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. Türk insanları olarak teşekkürler. Filme emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Cihan Keskin, Lalapaşa, Edirne.

 23. Hazreti İsa, Allaha “Baba” diyemez veya Allah “Ben senın babanım” diyemez. Doğru film güzeldi ama sadece filmdi, o kadar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir