D

Despina Pandazi

Yukarıda, Kalamaria’da Metamorfosis’in çan kulesi, aşağıda ise yazlık De Ville Sineması. (Despina Pandazi, İstanbul’un Kızı Selanik, Doğan Kitap Yayınları, 1. baskı, Mart 2003, Sayfa 9)
*****
Her ikisi de sinemalara tabela ve dev afişler yaparlardı. Etraflarında tabela çırakları, dev afişler için de Güzel Sanatlar Okulu’ndan gençler vardı, onlar da bu şekilde iyi bir yevmiye çıkarırlardı. (Despina Pandazi, İstanbul’un Kızı Selanik, Doğan Kitap Yayınları, 1. baskı, Mart 2003, Sayfa 14)
*****
Denize bakan son malikânelere geliyorduk artık, Zannas’ın saray yavrusu gibi duran bembeyaz, neoklasik yalısı ve daha aşağıda Layas’ın ince uzun şarap mahzeni, biraz ötede de yazlık De Ville Sineması vardı. (Despina Pandazi, İstanbul’un Kızı Selanik, Doğan Kitap Yayınları, 1. baskı, Mart 2003, Sayfa 26)
*****
Gerçi Yunan sinema filmlerinde, deli dolu arkadaş gruplarının yol boyunca şarkı söyleyerek gezdikleri, üstü açık gösterişli arabaları ağzımız bir karış açık izlerdik, ama o görüntülerin aslında hayal dünyasından alınma olduğunu iyi bilirdik. (Despina Pandazi, İstanbul’un Kızı Selanik, Doğan Kitap Yayınları, 1. baskı, Mart 2003, Sayfa 57)
*****
Şimdi düşünüyorum da, bu isme, dönemin sinema romanslarında ve radyo oyunlarındaki halk kahramanlarında rastlanırdı. (Despina Pandazi, İstanbul’un Kızı Selanik, Doğan Kitap Yayınları, 1. baskı, Mart 2003, Sayfa 65)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinemacılık ve Filmcilik Yararına Bağımsız İletişim Platformu