Deepwater Horizon -Büyük Felaket-

“Kâr, daha çok kâr için daha büyük sömürü”; yirminci yüzyılla birlikte hayatımıza giren belirleyici bir söz. Gözünü para hırsı bürüyen yöneticiler başka hiçbir şey görmüyor, uyarıları da dinlemiyor.

Dünyanın bu güne kadar gördüğü en büyük çevre felaketi 2010 yılında yaşandı. Okyanusun ortasındaki petrol çıkarma platformu “Deepwater Horizon”, petrol şirketi yöneticilerinin 45 günlük gecikmeyi göze alamaması dolayısıyla gerekli kontroller yapılmadığı için hem işçilerin mezarı oldu hem de okyanusa tonlarca ham petrol döküldü.

Yaşanması istenmeyen felaket

Yakın planlarla müthiş sahnelerin izleyiciyi etkilememesi mümkün değil. Konu da belli, günlerce haber oldu gerek televizyonlarda gerekse gazetelerde. Ömer Madra’nın Açık Radyo’daki programları çok etkileyiciydi, hatırlıyorum. Peter Berg, sadece etkileyici bir filme değil, çok önemli bir soruna da parmak basmış. Yaşanmış bir öykünün, sinemanın alışılageldiği gibi sadece felaket/aksiyon yönüne bir de içine girmiş. Çalışanlarla yöneticilerin (burada, petrol şirketi BP’nin) düşünce ve görüşlerinin çatışmasını ele almış.

Çalışanların birbirleriyle çatışsalar da iş hayat kurtarmaya gelince ne kadar yardımlaşmaya açık olduğunu izliyoruz. Vurgulanmasa da alttan alta işlenen bu duygu içine işliyor insanın.

Karşılaştırma…

Dünya kamuoyunu günlerce meşgul eden, ortaya çıkan felaketin boyutları çok büyük olan ve etkileri hâlâ devam eden bu olayla, ister istemez geçtiğimiz yıllarda Söke’de yaşanan maden kazasını karşılaştırıyorsunuz filmi izlerken de, çıktıktan sonra da. Her ikisi de şirketlerin ve/veya yöneticilerin dur durak bilmez hırsları… Her ikisinin de de sonuçları büyük felaket… Birinin sonucu filmle bizlere ulaşıyor, diğerinin ise nasıl cereyan ettiğini bile bilmiyoruz. Muhtemeldir ki, çalışanlar suçlanır.

Çevreye duyarlı iseniz, bu dünyanın bize atalarımızdan değil çocuklarımızdan miras kaldığına inanıyorsanız, muhakkak izleyin.

Deepwater Horizon -Büyük Felaket- Yönetmen Peter Berg, Oyuncular Mark Wahlberg, Kurt Russell, John Malkovich, Gina Rodriguez, Dylan O’Brien, Kate Hudson… 30 Eylül’den itibaren gösterimde…

(01 Ekim 2016)

Korkut Akın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir