Türkiye’de 18 Yaşından Küçüklere Yasaklanan Filmler

Ülkemizde son aylarda 18 yaş sınırlaması konulan filmlerin sayısında artış gözleniyor. En son Korkunç Bir Film 4‘e 18 yaş sınırlaması konuldu. Filmi getiren şirket sınırlamaya itirazda bulundu. Anılan filmin daha önce ülkemizde gösterime giren ilk 3 bölümüne sınırlama konulmadığından ithalatçı şirketin itirazı sektör içinde makûl bulundu.

 • 18 yaş sınırlaması konulan filmlerin listesi haberin devamındadır.

  40 Yıllık Bekâr/40 Year Old Virgin
  Aşk Yazım/My Summer Of Love
  Beyin Avcıları/Mindhunters
  Beyza’nın Kadınları
  Brokeback Dağı/Brokeback Mountain
  Büyük Yönetmen/Torremolinos 73
  Cehenneme Bir Adım/Descent
  Dolunay/Rabbit On The Moon
  Doom
  E-Katil/Cry Wolf
  Gen
  Jarhead
  Kinsey
  Korkunç Bir Film 4/Scary Movie 4
  Kurt Kapanı/Wolf Creek
  Melissa P
  Mumya Evi/House of Wax
  Omen 2006
  Otel/Hostel
  Ölüler Ülkesi/Land of the Dead
  Rüzgârın Çocukları/Les Fils Du Vent/Great Challenge
  Sevgiyi Ararken/Saving Face
  Soğuk Duş/Douches Froides
  Son Durak 3/Final Destination 3
  Şanslı Slevin/Lucky Number Slevin
  Telefondaki Yabancı/When A Stranger Calls
  Temel İçgüdü 2/Basic Instinct 2
  Tepenin Gözleri/Hills Have Eyes
  Transamerika/Transamerica
  Tutku Nehri/Young Adam
  Vahşet Çetesi/Devil’s Rejects
  Veda Vakti/Le Temps Qui Reste
  Zevk Düşkünü/All Pleasure İs Mine

 • “Türkiye’de 18 Yaşından Küçüklere Yasaklanan Filmler” üzerine 6 düşünce

  1. Bu kararın arkasında durmak gerekiyor. 14 – 18 yaşları arasında ailelerinden bağımsız sinemaya gidebileceklerin sayısı hayli yüksek. Ancak yasaklanan filmlerin çocuklara çok cazip geldiğide bilinen bir gerçek.

  2. Yaş sınırlaması iyi, hoş, güzel bir şey fakat Türkiye’de bazı şeylerinde halen tezat oluşturduğu düşüncesindeyim. Örneğin Korkunç Bir Film 4, hakikaten ilk üç bölümü hiç sınırlama almamışken niye 4. filme böyle bir sınırlama geliyor. Acaba bu komedi filminde korku unsurları mı daha çok? diye sormadan edemiyorum. Çok yazık, sinema ve film sektörü için çok yazık. Bulgaristan’da bile hasılat ve kişi oranlarının Türkiye’den 10 kat fazla olmasının sebebinin bir tanesi de bence bu. Diğerlerini de yazmaya kalksam sayfalar dolar.

  3. Bence Amerika’da bazı filmlere gereksiz yere yaş sınırı konulması daha fazla oluyor. Örneğin Matrix, Sideways ve Omen filmleri 7 yaşının altında olan çocuklar hariç hiçbir çocuğu etkilemez. Amerika’da bu filmlere boşuna yaş sınırı konuldu ama televizyonda aşırı derecede küfür ve cinsellik içeren Reality showlara hiç yaş sınırı konulmadı. Ben 13 yaşındayım, Amerika’da bir sene yaşadım, okuldan her döndüğümde televizyonda cinsellik ve küfür içeren programlar vardı. Vallahi şaşırıyorum, bence Amerika yaş sınırlama olaylarında Türkiye’den daha tuhaf davranıyor.

  4. Bende 18 yaş altındayım ama bu filmlerin yarısından çoğuna gittim. Yani bu yasaklar her ne kadar konulsada sadece konularak geçiliyor, yani hiç dikkat edilmiyor.

  5. Bence yasaklanması gereken o kadar film varki; sadece bunlar değil, birçok film var ama şu da bir gerçek insanlar hep yasaklara daha çok rağbet ediyor. Bu filmleri bence genelde 18 yaşından ufaklar büyüklerden daha çok izliyor. Veliler buna engel olmalı.

  6. Bütün arkadaşlara katılıyorum ama bizim yorumumuzu kimler okuyor ki? Çok merak ediyorum. Boşuna yazıyoruz; bence bu halk duyarsız. 🙂

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir